in

Majandustulemuste esikuuikus ainult pangad: EKRE pakutud pangamaks oleks Eesti rahanduse olukorda oluliselt parandanud

Äripäev reastas majandustuolemuste järgi tänavuse aasta edukaimad ettevõtted ning esikuuiku kohad hõivasid pangad.

Ettevõtted reastati käibe, kasumi, nende kasvu, rentaabluse ja lisandväärtuse töötaja kohta järgi Eesti edukaim ettevõte 2024 on Swedbank (kasum ligi 500 miljonit eurot), teiseks tuli SEB, kolmas koht LHV, neljandaks jäi Luminor, viies on Coop Pank ja kuues Bigbank Juhhei!

Üles hüpanud intressimäärad paisutasid automaatselt pankade tulusid. Kui vahemikus 2019–2022 oli nende keskmine netointressitulu aastas keskpanga andmeil 526 miljonit eurot, siis 2023. aastal ligi 1,3 miljardit eurot!

Äripäev mõtles aasta tagasi, et erakorraline pangamaks on halb mõte. Nüüd arvame teisiti, kirjutab Äripäev juhtkirjas, mis kannab pealkirja „Erakorraline pangamaks – vist ikka pidanuks.“

See on järjekordne näide sellest, et EKRE on olnud õigel teel, kui on riigi rahanduse olukorra parandamiseks pakkunud välja pangamaksu, kuid Reformierakonna ja Eesti 200 vastuseisu tõttu see idee Kaja Kallase valitsuses läbi ei läinud.

Aasta alguses esitas Eesti Konservatiivne Rahvaerakond seaduse eelnõu, millega soovisime muuta tulumaksuseadust nii, et selle tulemusena kehtestatakse Eestis tegutsevatele pankadele ajutiselt kõrgem maksukohustus erakorraliselt kasumilt, mis on tekkinud intressimäärade järsu tõusu tulemusena. Tegelikult esitati see eelnõu juba peaaegu aasta tagasi ning  kuna seda vastu ei võetud, on riik kõvasti raha kaotanud. Eelnõu lükati valitsukoalitsiooni häältega tagasi ka nüüd.

Eelnõuga täiendatakse seaduse punkte, mille kohaselt peavad krediidiasutused kuni 31. detsembrini 2025 tasuma ajutiselt lisaks lõikes 1 sätestatud maksele täiendavat makset, mille suurus on 50% krediidiasutuse teenitud netointressitulust (kvartalis teenitud intressitulu ja kantud intressikulu vahe), mis ületab 50% aastate 2020-2022 kvartali keskmist netointressitulu.

Aastal 2024 oleks maksutulu terve aasta peale 130-140 miljonit eurot.

„Valitsus seisab selle eest, et kaitsta pankasid, kaitsta neid ajutise pangamaksu eest. Mingu need sajad miljonid Eesti inimeste arvelt teenitud intressitulud Rootsimaale. Samal ajal muudkui tõstetakse oma inimeste maksukoormust ja kehtestatakse aina uusi makse!“ kommenteeris Riigikogu liige Kert Kingo äsja avaldatud Äripäeva edetabelit.