in

Indrek Neivelt koalitsiooniläbirääkimistest: aus oleks võtta maksude tõstmiseks rahvalt mandaat, aga selleks on vaja uusi valimisi

Veidi rohkem kui aasta tagasi rääkisid samad inimesed samast koalitsioonist, et nemad teevad “rahanduse korda” ja “tõmbavad majanduse käima”. Tõsteti käibemaksu ja tulumaksu. Hotellidele kõrgem käibemaks jms, valimistel selleks mandaati ei võetud, kirjutab pangandustegelane Indrek Neivelt sotsiaalmeedias praeguseid valitsuskoalitsioonikõnelusi kommenteerides.

Ja toob välja tulemuse: kui 2022 oli eelarve defitsiit 1.2%, siis eelmisel aastal 3.4%. Sellel aastal tuleb ilmselt ka 3+% ja järgmiseks aastaks prognoositakse juba 5%. Ka majanduskasvuga on ka viletsasti. Majandus kahaneb endiselt.

„Nüüd siis jätkatakse “rahanduse korda tegemisega” ja “majanduse käima tõmbamisega“,” viitab ta ERRis ilmunud artiklile https://www.err.ee/1609399444/michal-koalitsioonilepe-peaks-valmima-reedeks

Artiklist saab lugeda, et tõstetakse käibemaksu ja tulumaksu. Ning ilmselt jätkatakse meretuuleparkide ehitamisega, et elekter oleks Soomest mitte kaks korda vaid ikka kolm korda kallim, osutab Neivelt. „Kas keegi arvab, et niigi kõrgete tarbimismaksude (meil on Euroopa ühed kõrgemad tarbimismaksud) tõstmisega ja kalli elektriga õnnestub “majandus käima tõmmata”? Praegu tundub, et aasta pärast on jälle sama retoorika ja jälle peab makse tõstma.“

Ta kirjutab: „Kui koalitsioon tahaks tõepoolest eelarve defitsiiti vähendada, siis parim oleks jätta ära nn. maksuküüru kaotamine. Ka Leedu eeskujul nn. pangamaksu kehtestamine oleks olnud õiglane. Aga sellest on ka juba aasta möödas.

Ja aus oleks võtta maksude tõstmiseks rahvalt mandaat. Aga selleks oleks vaja uusi valimisi. Koos korraliku debatiga. Praegune praktika, kus kümmekond inimest kahe nädala jooksul ilma avaliku debatita kõik ära otsustavad, on väga riskantne. Ma imestan, et need inimesed, kes koalitsiooniläbirääkimiste laua taga istuvad, on nõus sellist riski ja vastutust enda peale võtma.“