Majandusanalüütik Heido Vitsur kirjutas Postimehe arvamusloos, et raske on leida Euroopa Liidus riiki, mil oleks 15 aasta jooksul läinud kehvemini kui meil.
Täna on Eesti Maailmapanga andmetel ostujõu pariteedi alusel ühe inimese kohta arvutatud SKT järgi oma 49 000 dollariga Euroopa Liidus üheksateistkümnendal kohal. Lääne-Euroopas aga kahekümne teisel.
„Kuigi me toibusime Covidist Euroopa keskmisest kiiremini, läks meil edaspidi keskmisest halvemini,“ kirjutab ta.
Vitsur: „Eriti küsitavaks muudab aga meie jõukuse edetabelites edasisaamise tõsiasi, et Euroopa Liidus ja terves Lääne-Euroopas pole kergem leida neid riike, kellel viimase viieteist aasta jooksul halvemini oleks läinud kui meil, kui neid, kes meie kandadele on jõudnud või meist isegi möödunud.“
Näiteks jäi Leedu meist 2010. aastal ostujõu poolest maha 1300 dollarit, kuid nüüd edestab 3000 dollariga ja ka 2019. aastal oli meie vahe vaid 800 dollarit. Meist on möödunud ka Poola, kes jäi meist 2010. aastal maha 2400 dollariga aga nüüd on 500 dollariga ees.
Rumeenia, kes jäi meist 2010 maha 6200 dollarit, on viimase kolme aastaga parandanud oma positsiooni niivõrd, et meid lahutab nüüd üksnes 2100 dollarit, mille tasategemine Rumeenia praeguse hoo ja meie hinnatõusu juures ei peaks kuigi palju aega võtma. Tasub märgata ka seda, et meist vahepeal paari tuhande võrra maha jäänud Portugal on meist nüüd vaid paarisaja dollari kaugusel.
„On täiesti arusaamatu, kuidas praeguses olukorras keegi saab rääkida Eesti liikumisest rikaste riikide peresse. Tegeliku olukorra tajumiseks pole ju vaja tuhnida mõneprotsendises vähenemises Maailmapanga suures andmebaasis,“ jätkab Vitsur.
„Reaalsus on selline, et meil tuleb hullupööra pingutada ja arukalt toimida selle nimel, et jõuda jõukuse poolest Euroopa keskmisele tasemele, nagu me oleme sinna sattunud hinnataseme poolest. See ülesanne on paraku seda raskem, mida kiiremini me liigume Euroopa kõige kõrgema hinnatasemega riikide suunas.“
Loe lisaks:
https://arvamus.postimees.ee/8072211/heido-vitsur-raske-on-leida-elis-riiki-mil-oleks-15-aasta-jooksul-lainud-kehvemini-kui-meil