“On vaja riigilt selgelt seisukohta, kuidas muuta ettevõtluskeskkond konkurentsivõimeliseks teiste Euroopa riikidega ning inimeste ostujõudu parandada, et majutusteenusest ja restoranis söömas käimisest ei saaks luksuskaup,” kirjutab Hotellide ja Restoranide Liit oma kommnetaaris.
Hiljuti avaldas Maaleht artikli, kus räägiti turismitalude sulgemistest. Ka on toodud välja, et Eestis maksab nädalavahetusel puhkamine mõnes hotellis rohkem kui nädal aega puhkust kusagil lõunas.
Hotellide ja Restoranide Liit:”Murekoht on see, et maksutõusude ja sisendhindade kasvu ei suudeta hindadesse viia – see kulu võetakse ettevõtetesse. Eesti on jätkuvalt kõige kõrgema inflatsiooniga riikide seas Euroopas! See tähendab, et investeeringuteks ja arendustegevusteks jääb üha vähem ressurssi. Arendustegevuste piiratus avaldab mõju pikemas perspektiivis – majutustehniline baas vananeb, sektori maine ja konkurentsivõime kannatab. Majutusteenuse maksutõusu eelnõus seletuskirja kirjutatud eeldus, et käibemaksu tõusu saab panna ettevõtja lõpphinda, ei ole materialiseerunud.”
Lisatakse, et turistide arvu kasv üksi ei anna terviklikku pilti sektori olukorrast – oluline on, kas see kasv katab ka kulude ja hinnatõusude mõju ning tagab ettevõtete elujõulisuse.
“Väliskülastajate arvu kasv pole piisav, et saada hakkama järjest suurenevate kulude katmisega, mis on eriti muret tekitav, kuna me ei näe, kuidas madalhooajal veelgi väiksemate tuludega hakkama saada. Kulude kokkuhoid on nii ettevõtete kui klientide seas märgatav: vähem üritusi, seminare, Eesti inimestel kulub suur osa sissetulekust ära ja vähem käiakse meie hotellides (spaades) ja restoranides. Restoranid ei saa enam hindu tõsta, lagi on käes, tooraine kulud aga kasvavad iga nädal,” kirjutab liit.
Allikas:
https://arvamus.postimees.ee/8281557/hotellid-ja-restoranid-eesti-turismisektor-kiratseb
Loe lisaks:
Röövlite valitsemise tagajärg: Eesti maaturism kukub kokku, inimesed pagevad välismaale