Mäletate, kuidas veel mõni aeg tagasi ei sobinud sõnu „Ukraina“ ja „korruptsioon“ ühte lausesse panna, sest siis said kohe otsaette putinisti märgi, kuigi ajast aega on just korruptsioon Ukrainaga seoses alati esil olnud.
Kui Venemaa Ukrainale kallale tungis, tuli korruptsiooni teemal mokk maas hoida, aga ega väga ei saanud. Üha enam ja enam imbus infot selle kohta, kuidas igasugused abid jms on vasakule pandud. Ja mitte vähe. Varnast on võtta kohe meie „nunnu“ Lehtme näide.
Nüüd aga jõutakse ka Eesti ladvikus arusaamisele, et oi-oi, ongi korruptsioon kõige kõrgemal tasemel! Lausa meie õhinapõhine välisminister isiklikult avaldas muret Ukraina äsjase otsuse pärast nõrgestada võitlust korruptsiooniga.
Nimelt piirab Ukraina ülemraada 22. juulil vastu võetud seadus korruptsioonivastaste institutsioonide (NABU – riiklik korruptsioonivastane büroo – ja SAPO – korruptsioonivastase eriprokuröri büroo) sõltumatust.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi allkirjastas teisipäeval seaduseelnõu, mis tühistab kahe korruptsioonitõrjeasutuse autonoomia. Otsus tekitab muret ka Kiievi rahvusvaheliste toetajate seas, vahendas ERR. Ukraina parlamendis hääletas eelnõu poolt 263 seadusandjat ja vastu 13, kusjuures enamik poolthäältest tuli Zelenskõi valitsevast parteist.
Kriitikute sõnul konsolideerib uus seadus võimu Zelenskõi kätte ja võimaldab valitsusel sekkuda mõjukate ametnikega seotud korruptsioonijuhtudesse.
Euroopa Liit nimetas otsust tõsiseks sammuks tagasi. Ukrainas puhkesid seepeale ka tänavaprotestid.
Seadusega lähevad Ukraina riiklik korruptsioonitõrjebüroo (NABU) ja korruptsioonivastase eriprokuröri büroo (SAP) presidendi poolt ametisse nimetatud peaprokuröri otsealluvusse. NABU uurib korruptsioonijuhtumeid riigiasutustes, samas kui SAP menetleb muid korruptsioonijuhtumeid.
Delfi lisab seda teemat käsitledes, et justkui üleöö on Ukrainas lahvatanud ühiskondlik kriis, mis on toonud üle kümne aasta taas tänavatele tuhanded inimesed, avaldama meelt oma riigi liidrite tegevuse vastu.
„Küsimus on aga tõesti väga tähtis, sest puudutab Ukraina üht valusaimat probleemi nende läände liikumise teel – korruptsiooni,“ nendib väljaanne, lisades, et aastaid on Ukraina soovinud pääseda Euroopa Liitu, sealt on „muidugi ammu juhitud tähelepanu, et Ukrainas on korruptsiooniga suur probleem“.
Kolm ja pool aastat pärast täiemahulise sõja algust võib siis isegi peavoolus rääkida asjadest õigete nimedega, selleks aga oli vaja Ukraina presidendi autoritaarset plaani lõpetada sõltumatu korruptsioonivastane võitlus Ukrainas.
Veel lisab Delfi, et „mõistagi kahtlustab osa Ukraina rahvast ja meediat aga, et just need NABU uuritavad kõrged korruptsioonijuhtumid on põhjus, miks Zelenskõi ja tema meeskond on otsustavalt tegutsenud“, sest on hakanud talle ja tema lähiringkondadele ohtlikuks muutuma.
Nii lõhuvadki Ukrainat mitte ainult Vene väed, vaid ka riigi ladviku poolt esile kutsutud ja muu maailma silmi avavad sisepinged, mis külvavad usaldamatust ja ebakindlust veelgi.
Allikad: ERR/Delfi