in

Ühendkuningriigis on hakanud kaduma usk rahumeelsetesse demokraatlikesse protsessidesse

Ühendkuningriigis on hakanud kaduma usk rahumeelsetesse demokraatlikesse protsessidesse ja hiljutise uurimusküsitluse järgi leiab arvestatav osa vastanutest, et vägivald on õigustatud, kui poliitikud kavatsevad jätkuvalt ignoreerida immigratsiooniga seotud probleeme.

Briti küsitlusfirma WeThink äsjane küsitlus maalib riigi tulevikust üsna sünge pildi, sest rahva usaldus institutsioonide vastu on langenud väga madalale tasemele, samas on tõusnud toetus vägivaldsetele alternatiividele. Küsitlus viidi läbi 7.-8. augustil, mil toimusid massilised migratsioonivastased rahutused, ajendatuna kolme väikese tüdruku surnuks pussitamisest.
Selgus, et 39% nõustus väitega: „Kui asi puudutab põgenikeprobleemi, siis on vägivald mõnikord ainus vahend, millega kodanikel on võimalik pälvida Briti poliitikute tähelepanu.“ Sellele lisaks leidis 34%, et rünnakud põgenike majutuskohtadele on „mõnikord vajalikud, et saata poliitikutele selge signaal põgenikeprobleemist“. 32% nõustus väitega, et põgenike endi vastane vaenulikkus on mõnikord õigustatud, seda isegi juhul, kui vaenulikkusest viib vägivallani. 36% vastanutest leidis, et „ksenofoobsed vägivallaaktid on õigustatud, kui tänu sellele majutatakse sinu linna vähem põgenikke“.

Väikeste tüdrukute surnuks pussitamine augusti alguses väidetava Ruanda põgenike järeltulija poolt tõi tänavatele suured protestiaktsioonid ja arreteeriti enam kui 1000 meeleavaldajat. Politsei on teatanud, et arreteerimisi tuleb veel. Nii suuri ja vägivaldseid tänavarahutusi ei ole Suurbritannias nähtud vähemalt kümme aastat. Äsja ametisse astunud leiboristist peaminister Sir Keir Starmer aga võttis toimunu osas sisse äärmiselt jäiga hoiaku ja tembeldas kõik protestijad „paremäärmuslasteks“. Valitsus on avalikku diskussiooni toimunu teemal vältinud.

Samas näitas WeThinki küsitlus, et vastajate arvates on protestiavalduste peasüüdlaseks Westminster ja sealne immigratsioonipoliitika. Nii leidis 54% vastanutest.

Starmeri suhtumine rahutustesse on saanud laialdase kriitika osaliseks. Reformipartei juht Nigel Farage süüdistas peaministrit täielikkus läbikukkumises ja suutmatuses mõista rahva meeleolu, mille põhjuseks on kümneid aastaid kestnud massiline sisseränne ja sellega kaasnenud ühiskonna kokku kukkumine.

Briti ajaloolase David Starkey sõnul viitavad protestiaktsioonid selgelt poliitilise klassi võimetusele arvestada avalikkuse muredega, mis on seotud immigratsiooniga. Ta nimetas praegu toimuvat „külvatud tormi lõikamiseks“. „On paika pandud doktriin, et ei ole sellist asja nagu piirid, et piirid on halvad, et inimõigused tähendavad seda, et kõik inimesed on täpselt ühesugused. Teise põlve ruandalane, sündinud Walesis on õige waleslane. Need kõik on valed, valed, valed,“ ütles Starkey GB Newsile. Tema sõnul on protestid kohutavad ja šokeerivad, kuid paraku „kui inimesi sunnitakse vaikima, neile ei võimaldata avalikke arutelusid ja kui puuduvad mõistuspärased argumendid, on ainult irratsionaalsed… See kõik sai alguse Westminsterist.“

 

Allikas: Breitbart News