Gruusia patriarhaat tegi avalduse vastuseks Euroopa Komisjoni kirjale, milles on välja toodud kaheksa soovitust, mida Thbilisi peab rakendama, et säilitada viisavabadus ELiga. Kirik väljendas tõsist muret soovituste sisu pärast, eriti sätte pärast, mis nõuab perekondlike väärtuste kaitsmisele ja alaealiste seas LGBT-propaganda piiramisele suunatud seaduse kehtetuks tunnistamist.
Oma avalduses kirjutas patriarhaat, et ELi viimased soovitused “esitavad avalikult kokkusobimatut seisukohta”, tekitades konflikti perekondlike traditsioonide toetamise ja riigi Euroopa integratsiooni poole püüdlemise vahel. Kiriku sõnul tekitab see pettumust märkimisväärses osas Gruusia elanikkonnast.
Patriarhaat kinnitas, et see uus nõudmine on “täielikult vastuolus põhimõtete ja avaldustega, mida ELi esindajad on aastate jooksul levitanud”. Avalduses meenutati arvukalt kohtumisi kõrgete diplomaatidega, kes on “alati selgelt selgitanud, et Gruusia integratsiooniprotsess Euroopa struktuuridesse ei ole seotud mittetraditsioonilise eluviisi propageerimisega”. Kirik viitas konkreetselt katoliiklasest patriarh Ilia II-le varem antud kinnitustele, et riigi teel Euroopa struktuuridega liitumiseks ei esitata „kategoorilisi nõudmisi ega kehtestata mingeid kohustusi, mis on vastuolus meie traditsioonidega”.
Seda tausta arvestades kirjeldas kirik ELi üleskutset kaotada alaealisi LGBT-propaganda eest kaitsvad seadused kui „väga pettumust valmistavat”, märkides, et see „on täielikult vastuolus mitte ainult Jumala õpetuste ja kristluse alustega, vaid ka suuliste ja kirjalike lubadustega, mida on varem korduvalt antud”. Patriarhaat kordas, et usklik kogukond on täielikult toetanud perekondlikke väärtusi käsitlevaid seadusi ja et isegi tänapäeval usuvad nad, et need seadused on „igas mõttes piisavad tervisliku eluviisi tugevdamiseks ühiskonnas”.
Kõnealune Euroopa Komisjoni soovitus kutsub Gruusiat üles „vältima ja kehtetuks tunnistama kõiki seadusandlikke akte, mis võivad piirata põhiõigusi ja -vabadusi, olla vastuolus mittediskrimineerimise põhimõttega ning ei vasta Euroopa ja rahvusvahelistele standarditele”. See nimetab konkreetselt “välismaise mõju läbipaistvuse seadust” ja “perekondlike väärtuste ja alaealiste kaitse seadusandlikku paketti” ning kutsub üles muutma riiklikku inimõiguste strateegiat, “et täielikult tagada LGBTIQ-inimeste õigused”.