in

Austria kliimaaktivistid lõpetavad oma tegevuse, kuna ei näe selles perspektiivi

Vasakäärmuslastest kliimaaktivistide rühmituse Letzte Generation Austria haru lõpetab radikaalsed protestid, sest nad ei näe enam oma tegevusel perspektiivi. Nad heitsid Austria ühiskonnale ette ignorantsust fossiilkütuste mõju suhtes ja samuti selle suhtes, et ollakse valmis aktsepteerima ühist vastutust miljardite inimeste surmade eest.

Enamasti Saksamaal, Austrias, Itaalias ja Poolas tegutsev Letzte Generation (Viimane Generatsioon) on tavaliste kodanike elu tõsiselt häirinud, korraldades kliimamuutuste kohta teadlikkuse tõstmiseks meeleavaldusi. Nende aktivistid on blokeerinud kiirteid, liiminud end tiheda liiklusega teedele ja lennujaamade lennuradadele ning rikkunud hooneid, kuulsaid kujusid ja maale. Nende tegevus on toonud kaasa märkimisväärse rahalise kahju ja seadnud ohtu isegi inimelud. Eelmisel aastal ei jõudnud Viinis kiirabi nende teetõkke tõttu õigel ajal surijat päästma.

“Ühiskond on läbi kukkunud. See teeb meid ääretult kurvaks,” ütles Letzte Generation Austria pressiteates, teatades, et lõpetab oma protestid, tunnistades sellega, et grupi kahjulikud veidrused ei ole austerlastele soovitud mõju avaldanud. Detsembris avaldatud uuringu kohaselt pooldas 72% austerlastest kliimaaktivistide karistamist kas rahatrahvi või vanglakaristusega.

Siiski on veel vara kergendatult hingata, sest kuigi protestid lõppevad praegusel kujul, on rühmitus lubanud, et oma tegevuse lõpetamisega tehakse ruumi, et midagi uut võiks sündida. Grupeering keskendub esialgu oma kahjuliku tegevusega seotud õigusabikulude rahastamisele.

Letzte Generationi Saksamaa harul pole aga sarnast kavatsust loobuda. Oma X sotsiaalmeedia lehel avaldatud postituses väljendas grupp kurbust Austria sõprade teadaande pärast, kuid lubas jätkata omaenda häirivate tegevustega, näiteks nende “lennujaamakampaaniaga”.

2022. aasta veebruaris blokeerisid rühmituse aktivistid kõik teed, mis viivad Saksamaa kolme suurima lennujaamani Frankfurdis, Münchenis ja Berliinis. Sama aasta novembris blokeerisid nad Berliini Brandenburgi lennujaama maandumisrajad peaaegu kaheks tunniks. 2022. aasta detsembris liimisid nende aktivistid end Müncheni lennujaama ja Berliini lennujaama asfaldile. Möödunud aasta mais värvis rühmitus Berliini lennujaamas eralennuki pihustusvärviga üle, põhjustades lennukile hinnanguliselt 72 000 euro väärtuses kahju. 2023. aasta juulis lennukid hilinesid ja suunati Hamburgis ja Düsseldorfis ümber, kuna meeleavaldajad blokeerisid koolivaheaja ajal juurdepääsu lennuradadele. Selle aasta mais liimis kuus aktivisti end Müncheni lennujaama maandumisradadele viivatele juurdepääsuteedele. Kahetunnise häire ajal tühistati kuuskümmend lendu. Mõni nädal tagasi sisenesid rühmituse aktivistid Kölni Bonni ja Frankfurdi lennujaamadesse, lõigates piirdeaedasid ja jõudes lennurajale, tekitades niiviisi tunde kestvaid katkestusi.

Vaatamata suurtele rikkumistele, määras politsei grupeeringule kolme varasema intsidendi eest Berliini lennujaamas trahvi vaid 6400 eurot. Berliini maakond aga kaebas kliimaaktivistid mullu septembris Brandenburgi väravale värvi pihustamise eest kohtusse, et neilt sisse nõuda 142 000 eurot. Liivakivisse tunginud värvi eemaldamine nõudis ulatuslikku puhastustööd, mis läks maksma üle 100 000 euro. Kolm aktivisti vanuses 22–64 aastat said tingimisi kaheksakuulise vanglakaristuse.

 

Allikas: The European Conservative