Kolmapäevasel infotunnis küsis EKRE fraktsiooni saadik Varro Vooglaid peaministri kohusetäitjalt Lauri Läänemetsalt, kas Eestil on plaanis minna Ukraina-sõjakäigule ja kas siis ka parlamendilt arvamust küsitakse.
Varro Vooglaid: “Eelmisel nädalal võttis Riigikogu vastu otsuse 479, millega Riigikogu delegeeris Vabariigi Valitsusele oma põhiseadusliku õiguse otsustada viia kaitsevägi sõjalisele välismissioonile. Täpsemalt anti Vabariigi Valitsusele voli otsustada ise viia kaitsevägi 2025. aastal kuni 100 kaitseväelase ulatuses kas NATO, mõne NATO liikmesriigi, Euroopa Liidu või mõne Euroopa Liidu liikmesriigi juhitavale sõjalisele missioonile, ilma et me teaks, millisest missioonist jutt käib.
Tõsiasi, mida ei ole keegi ümber lükanud ja mida ei saagi ümber lükata, on see, et kõnealusele otsusele tuginedes saab Vabariigi Valitsus langetada otsuse viia Eesti Vabariik osalema sõjalisel missioonil ka Ukrainas, ilma et selleks oleks enam tarvis Riigikogult luba küsida. Minu hinnangul on see täiesti vale ja vastuvõetamatu, sest parlamentaarses riigis peaks kõige suurema kaaluga otsused, nagu see kindlasti on, langetama mitte valitsus, vaid parlament.
Seetõttu tõstatasin kõnealuse küsimuse nii eelnõu esimesel kui ka teisel lugemisel ning mõlemal puhul kinnitati mulle, et kõnealusele otsusele tuginedes Ukrainas missioonile minemine Vabariigi Valitsuse otsusega pole tõenäoline.
Minu küsimus on järgmine. Kas teie, olles täna siin peaministri ülesannetes valitsuse esindajana, saate valitsuse nimel anda nii Riigikogule kui ka laiemale Eesti üldsusele kinnituse, et Eesti Vabariik ei alusta osalemist ühelgi sõjalisel missioonil Ukrainas, ilma et selleks oleks küsitud Riigikogult heakskiitu, algatades vastavasisulise Riigikogu otsuse eelnõu, mida on teatavasti võimalik menetleda väga kiiresti, vähem kui 24 tunni jooksul?
Ehk minu küsimus ongi see, kordan üle, et kas te saate anda kinnituse, et kui Eesti Vabariik peaks otsustama minna Ukrainas sõjalisele missioonile, siis seda ei tehta 2025. aastal, tuginedes otsusele 479, vaid selleks küsitakse eraldi spetsiifilist heakskiitu?”
Lauri Läänemets vastas: “Ettepanekut, et Eesti võiks või peaks minema sõjalisele missioonile Ukrainasse, seda tänaseni pole olnud. Mis puudutab tulevikuotsuseid, et kas me peaksime Ukrainasse minema ja toetama, mul selle kohta sisend hetkel puudub.”
Allikas: Riigikogu stenogrammid