in

Suure hurraaga asutatud uus erakond jookseb juba laiali

Suvel suure hurraaga asutatud erakond Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid (ERK) laguneb kolinal ilma, et oleks korralikult käima läinudki.

Läinud nädalal teatas erakonna aseesimehe kohalt tagasi astumisest hiljuti Tallinna kesklinna pargis stardipüstolit paugutanud Jaak Valge, kelle suhtes alustati menetlust.

Täna astusid erakonnast välja senised ERKi juhatuse liikmed Henn Põlluaas, Ants Frosch, Peeter Ernits ja Helen Rebane. Neist Valge, Põlluaas ja Frosch on ka Riigikogu liikmed ja Põlluaas oli ka uue erakonna ajutine esimees.

Kõik nimetatud olid osalised Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna suvisel pereheitmisel, kellest osa visati usalduse tõttu välja, osad aga lahkusid ise. Muu hulgas tõid mässulised põhjuseks demokraatia puudumist erakonnas.

Nüüd teatasid nimetatud neli juhatuse liiget, et otsustasid uuest erakonnast lahkuda parteis tekkinud ebamäärasuse tõttu.

Kuid näiteks neist Peeter Ernits teatas alles läinud nädalal, et võtab üle aseesimehe Jaak Valge koha. “Head sõbrad, Sain teate, et kuna erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid aseesimees Jaak Valge astus äsja tagasi, olen nüüd ise koos Ants Froschiga erakonna aseesimees,” postitas Ernits alles läinud neljapäeval sotsiaalmeediasse.

“Erakond Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid ei ole leidnud selget sihti ja kohta poliitmaastikul. Liialt palju on ebamäärasust, mis on tingitud eeskätt kiirustamisest erakonna loomisel. Kahjuks pole õnnestunud tagada ka demokraatlikku ja läbipaistvat juhtimisviisi ega erakonna jätkusuutlikku arengut. See aga paneb kahtluse alla lootuse, et erakond võiks laiema üldsuse silmis saada tõsiseltvõetavaks rahvuslike ja konservatiivsete aadete kandjaks,” põhjendasid lahkujad pressiteates.

ERKis on praegu umbes 560 liiget ning erakonda asutades meelitati või üritati meelitada enda poole üle ka hulk EKRE inimesi. Viimasel ajal pole nendega enam liitujaid olnud, küll aga lahkujaid.

Nende toetusprotsent erinevates reitingutes on nullilähedane ning liikmete arv umbes 560. Erakonna asutamiseks oli vajalik 500 liiget.

Nii EKREt lõhestanud kui ka nüüd uuest erakonnast lahkunud poliitikud on ilmselgelt võtnud sihiks liitumise mõne teise erakonnaga. Ilmselgelt sihivad poliitilised sarikargajad luuserite jäätmekäitlejaks osutunud Isamaad.

Näiteks samuti EKRE reetnud Riigikogu liige Alar Laneman muutis totaalselt kurssi ning liitus juba varem Reformierakonnaga, uue erakonna asutamisel osalenud ja sinna ka rahaliselt panustanud, kuid EKRE toetajate häältega Euroopa Parlamenti pääsenud Jaak Madison aga irdus sealt peagi ning ühines Keskerakonnaga, esindades nüüd Keskerakonda Europarlamendis koos venemeelse Jana Toomiga.

Kurioosne on tõik, et mõlemast erakonnast lahkumiseks toovad rahulolematud ülejooksikud enam-vähem samu põhjuseid.

ERKi esimees on samuti endine EKRE liige Silver Kuusik, kes augustis ametisse valimise puhul antud intervjuus rääkis, kuidas ERK-i näol on tegu kõigi aegade edukaima erakonna alguslooga. „Meil on vaja eelkõige saada tõsiseltvõetavus inimeste seas,“ rääkis ta.

Selle tõsiseltvõetavuse kustutasid avalikkuse silmis lõplikult ajaloolase Jaak Valge  novembriöised püstolipaugud Falgi pargis ja sellele järgnenud kentsakad vabandused meedias.

Nüüd annavad mehed üksteisele meedias kõvasti tuld. Näiteks Henn Põlluaas nimetab kõikide hädade põhjuseks oma endist head sõpra Jaak Valget, kes olevat manipulaator, mahhinaator jne, samuti kiskunud erakonda vasakule. Ka märkis ta, et käärimine käib juba pikemat aega.

„Usun, et kogu juhatus tuleb ühtehoidev ja harmooniline,“ sõnas varem mitmes erakonna hingekirjas figureerinud Silver Kuusik augustis. Nüüd tunnistas ta, et katastroofi pole, et neljast lahkunust neli on niikuinii pensionieelikud.

Paraku nii ei läinud. Nagu ei osutunud ka tõeks erinevad ennustused intrigantidest moodustatud uue erakonna säravast tõusust. Juba varem on ERKist lahkunud liikmeid, nende seas Tartu linnavolikogu liige Imre Vähi, kes liitus Keskerakonnaga. Ka on paljud EKRE-st üle meelitatud inimesed soovinud tulla tagasi, aga asjata lootus.