in

Riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi üritas Norra ametivennale riknevat kaupa sokutada

Riigikogu on täis kontraste: teine aseesimees Arvo Aller (EKRE) taotleb OSCE-lt ehk nn Veneetsia komisjonilt erapooletut hinnangut Eesti e-valimiste süsteemile, samas aga üritab esimene aseesimees Toomas Kivimägi (RE) kahtlast kaupa norrakatele sokutada.

BNS vahendab: “Riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi arutas teisipäeval Norra parlamendi aseesimehe Svein Harbergiga e-valimisi ja energeetikat. Kivimägi tutvustas Norra kolleegile Eesti e-valimisi ja tõi esile, et Eestis antakse üle poole häältest interneti teel ning seetõttu osaleb valimistel rohkem noori, kuid tõdes, et valimisaktiivsus võiks alati suurem olla. Samuti märkis aseesimees, et Eesti jagab meelsasti oma e-valimiste korraldamise kogemusi ka teiste riikidega.”

Tõenäoliselt teatakse Norras väga hästi e-valimiste tausta ning ollakse sarnaselt teiste maailma riikidega distantseerunud valimiste vormist, mida kasutavad peale Eesti veel vaid autoritaarsed Venemaa ja Venetsueela. Kui Norra oleks neist huvitatud, siis oleks e-valimised juba ammu ka sealmail käigus. Ja tõenäoliselt teab Norra ka seda, et üks Riigikogu juhatuse liikmetest e-valimiste teemaga Veneetsia komisjoni poole pöördus, kuigi Kivimägi seda kindlasti teemaks ei võtnud, kui üritas kahtlast kaupa norrakatele pähe määrida.

Kivimägi rääkis ka energeetikast. Taas BNS-ilt: “Rääkides energeetikast ja taastuvenergia võimalustest nentis Kivimägi, et põlevkivist elektri tootmise aeg on läbi, samas elektri hind on Eestis jätkuvalt märgatavalt kõrgem kui Soomes ja Skandinaavias. „Eestis on energia tihtipeale kaks korda kallim kui Soomes, mistõttu ka Eesti ettevõtted on kehvemas konkurentsisituatsioonis võrreldes Soome ning Põhjamaade omadega,” nentis ta ja selgitas, et Eesti kasutab biokütuseid, arendab tuuleenergeetikat ning peagi saab teoks ka Balti riikide elektrivõrgu desünkroniseerimine Venemaa võrgust.”

Seega tunnistas Kivimägi loobumist odavast ja kättesaadavast põlevkivienergeetikast ning sellega seoses tekkinud ülikõrget elektrihinda. Võib-olla on norrakad just need, kellele muinasjutte rääkida: Eesti Energia on juulikuiseid tipphindu mitmel aastal põhjendanud muuhulgas veepuudusega Norra veehoidlates. Kindlasti hoidus Kivimägi rääkimast ka sellest, kuidas Venemaast lahtiühendamise tagajärjed paneb Eesti riiklik energiafirma täielikult oma kodanike ja tarbijate arvetele otsa. Aga vähemalt tunnistas ta, et konkurentsivõime kadumise tõttu pole norrakatel mõtet Eestisse investeerida.

Naljakas aga on see, et üks aseesimees müüs kaupa, mille kohta andis teine asiesimees teada, et tähtaeg “Kõlbulik kuni” on juba ammu möödas.

Uued Uudised