in

Martin Helme: me toetame põhiseaduse muutmist valimisõiguse küsimuses, kui seda tehakse õigesti

Kolmapäeval toimus Riigikogus Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu valitsuse variandi esimene lugemine, mille järel võttis sõna EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme.

“Tegelikult on asi ju väga lihtne, siin ei ole vaja viilutada ühte-teistpidi, võtta kõlavaid poose. Küsimus on riigiõiguses, küsimus on selles, kellel on poliitiline võim Eestis.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukoht on läbivalt olnud, et valimisõigus Eestis peab olema kodanike eriõigus. Jah, siia juurde lisandus pärast meie liitumist Euroopa Liiduga Euroopa Liidu riikide kodanike õigus, see on tehtud ära meie liitumislepinguga, mis kiideti ju ka referendumil heaks ja selles osas ei ole meil midagi teha.

Lihtne selgitus: Eestis peavad valida saama kõikidel valimistel, kohalikel, Riigikogu ja eurovalimistel Eesti kodanikud. Punkt. Ja jääb ära pikk arutelu selle üle, kes on või kes ei ole lojaalne ja miks need saavad, miks need ei saa. Ausalt öeldes on täiesti arusaamatu, miks me peaksime andma valimisõiguse albaanlastele ja türklastele ja samal ajal võtma ära need šveitslastelt ja norralastelt. Tegelikult ei saagi aru. Nii et see kõik on mingisugune iseenda poolt ehitatud lõks.

Koalitsiooni poolt siia toodud eelnõu tutvustamisel ütles Eerik-Niiles Kross, et Eesti kodanikud ootavad, et venelastelt, Vene kodanikelt võetaks valimisõigus ära. Vastab tõele. Meie fraktsioon ootab, meie valijad ootavad. Aga sama suures koguses või sama suure protsendiga ootavad Eesti kodanikud, et ka mittekodanikelt ehk halli passi kandjatelt ja et ka näiteks ukrainlastelt võetaks valimisõigus Eestis kohalikel valimistel ära. Sest see on nii lihtne: Eestis peavad saama valida Eesti kodanikud. Nii lihtne! Miks asja keeruliseks ajada?

No ja siis me jõuame loomulikult ju päriselu juurde. Päriselu on selles, et vaja on teha propagandat, vaja on sildistada, vaja on oma valijate gruppe hoida ja mõne teise erakonna valijate gruppe vähendada. Ja ausalt öeldes, selline sodimine põhiseadusesse on riigimehelikkuse vastand.

Meile siin räägiti südantlõhestavaid lugusid sellest, kuidas ei tohi õigusi inimestelt ära võtta, see on õigusriigi põhimõte. No kuulge, kuulata seda reformierakondlaste või tänase koalitsiooni saadikute suust – ausalt öeldes naerma ajab. Te võtsite inimestelt õigusi ära koroonaajal, reformierakondlased võtsid ära, nii kehalise autonoomia küsimuses, süstimisküsimuses, liikumisvabadused võeti ära, äripidamise vabadused võeti ära, sõnavabadus võetakse ära vihakõnejutuga, relva kandmise õigust piiratakse kõikide muude võimalike seadustega.

Mingit probleemi ei ole inimestelt õiguste äravõtmisel ja siis tullakse meile rääkima, et näete mingisugused väljakujunenud ja välissurvel antud kunagised kokkulepped, neid me muuta ei saa, et see on õiguste äravõtmine. See on ju jama, see ei ole tõsiselt võetav jutt. Mingit vahet ei ole, kas me räägime valimisõigusest, mis on Eestis Vene kodanikel ja need käivad hääletamas, 30 000 inimese ringis eelmistel kohalikel valimistel, või mittekodanikel ehk halli passiga, kes käivad, 24 000 neid käib valimas. Sama suurusjärk, sama nii-öelda keeleruum, sama maailmavaade, samad inimesed, sama päritolu. Ühtedele ütleme, et teid me ei lase valima, sest me ei taha, ja teistele ütleme, et teilt me ei tohigi seda ära võtta, sest teil on see õigus. See lihtsalt, see jutt ei ole järjekindel ega arusaadav.

Mis puudutab selle eelnõu konkreetset menetlust. Esiteks tuleb loomulikult teha märkus koalitsioonierakondadele: see siin ei ole tavaline eelnõu, mille te toore jõuga läbi suruda, sest teil on hääled Riigikogus. Püüdke aru saada sellest! See ei ole selline eelnõu, et teil on 60 häält saalis ja te võite teha, mida tahate. See on põhiseaduse muutmise eelnõu, mida te tahate veel teha kiirkorras.

Me toetame seda, kui see tehakse õigesti. Me oleme kogu aeg toetanud seda, et Eestis valimisõigus oleks ainult Eesti kodanikel. Aga kui te tahate meie hääli saada, siis ei saa alustada protsessi sellega, et meile näkku sülitate, mida te tegite põhiseaduskomisjonis ja mida te teete, kui te järgmises päevakorrapunktis meie eelnõu välja hääletate. Kui te tahate meie hääli saada, siis tuleb otsida kompromissi mitte ainult koalitsiooni sees, nagu siin üks eelkõneleja just rääkis, sest sellest ei piisa, taguge see oma pealuu sisse: sellest ei piisa! Siis tuleb otsida kompromissi üle kogu välja. Teil on kolm kuud selleks aega. Hakake nagu pingutama!”

Allikas: Riigikogu stenogrammid