in

Helle-Moonika Helme küsis peaministrilt fosforiiti noolivate Ukraina ärimeeste ja Lätis takerdunud Rail Balticu kohta

Kolmapäevases Riigikogu infotunnis juhtis EKRE faktsiooni saadik Helle-Moonika Helme peaminister Kristen Michali tähelepanu sellele, et kuigi Reformierakond on riigi laostanud, räägib valitsusjuht brežnevlikult ainult mingitest tohututest saavutustest. Samas terendavad ees üha süvenevad probleemid fosforiidi kaevandamise ja Rail Balticuga.

Helle-Moonika Helme: “Hea peaminister! Kõigepealt ma õnnitlen teid suurepärase kõne eest, mille pidasite Reformierakonna 30. aastapäeval. Viimati sai sellisest reaalsest elust irdumise vaimus kõnesid kuulata Brežnevi-aegsete parteipleenumite ajal. Ka siis elas ühe partei juhtkond oma mullis, räägiti helgest tulevikust, arengust ja suurtest saavutustest, ka siis korrati iga natukese aja tagant üle, et me pole kunagi elanud nii hästi, kui praegu. Enamik inimesi sain muidugi aru ja tundis omal nahal, et tegelikkus on midagi muud. Mida innustunumalt loosungeid karjuti, seda kurvemaks, hallimaks ja vaesemaks muutus päriselu.

Ja nii ka nüüd. Reformierakonna valitsuse ajal kestab majanduslangus Eestis juba mitmendat aastat. Ettevõtted sulgevad uksi, märkimisväärne osa rahvast vireleb vaesuses. Koalitsioon on vallandanud enneolematu maksude, lõivude, tasude ja trahvimäärade tõusu, hüved on koondunud ja koondumas aina väiksema ringi kätte.

Ja nüüd te tahate hakata sahkerdama meie riigi, meie kõigi, rahva ühise varaga, meie maavaradega, täpselt nagu omal ajal. Kui impeeriumil oli vaja, tahtis kohalik käsutäitjate liit kopa maasse lüüa ja fosforiidi eestlastelt ära varastada. Ja nüüd on tulnud välja, ja ka meedia on selle paljastanud, et laia haardega Ukraina ärimees ihub hammast meie fosforiidivarudele.

Ehk et geoloogiateenistus on alustanud Lääne-Virumaal fosforiidivarude katsepuurimisega, mille tulemusi ootavad põnevusega värvika taustaga Ukraina ärimehed, kes on valitsuse ukse taga koputamas käinud juba viimased kaks aastat. Ja selle uudise valguses, kas me anname Ukrainale ära ka oma fosforiidi ja sellest saadava tulu, nii nagu oleme ära andnud oma raha ja oma relvad?”

 

Helle-Moonika Helme esitas jätkuküsimuse: “Tore jutt, aga miks käib kahtlase taustaga Ukraina ärimees valitsuse ukse taga koputamas, seda vastust me ei saanud. Me teame, et suurte projektidega käibki kaasas alati ka korruptsioon ja Reformierakond on muuseas ka vahele jäänud – Tallinna sadamat tuletame meelde ja kilekotiskandaali. Ja Nordica teema – sellest ka täna küsisime –, Nordica teema hakkab ka loodetavasti nüüd kerima ja see tohutu kellegi taskusse maksumaksja raha pesemise projekt saab ükskord ometi läbi valgustatud, me kõik loodame.

Aga hirmsasti tahaks, et sama saaks toimuma ka Rail Balticuga seoses. Viimasel korruptsioonivastase erikomisjoni istungil käsitleti seda teemat juba päris süvitsi. Me oleme üritanud vastuseid saada sel teemal siin Riigikogu saalis nii teie kui ka minister Vladimir Sveti käest. Aga sellega on täpselt nii nagu kõigi ideoloogiliste suurprojektidega meil, millele kõrge rangiga poliitikud on kunagi alla kirjutanud: ükskõik mis edaspidi juhtuma hakkab, teema ei kuulu arutamisele.

Komisjoni oli kutsutud ka Läti poolt Rail Balticu osas vastutav tegelane, kes andis ülevaate, mis toimub Lätis. Teatavasti on seal olnud julgust tõele näkku vaadata ja on leitud ka, et seoses suurte rahadega on kogu protsessiga pesa teinud korruptandid ja on algatatud ka vastav uurimine. Meil muidugi on suur vaikus. Aga mis tuli välja: ikkagi lätlastel ei ole plaanis Eesti poole seda raudteed ehitada, nad kasutavad ressurssi teisiti – kas see on õige või vale, seda hinnangut ei pea me siin andma. Aga mis tuli välja? Tuli välja, et lepingus, millele kirjutas alla Eesti poolt Siim Kallas, muide, on punkt, et kui ükskõik milline projektis osalev riik ei täida lepingus olevaid punkte ja kohustusi, laieneb trahv kõigile osalevatele riikidele.

Ehk et ükskord, kui see viieline Eesti, ükskõik kui viieline Eesti püüab olla sadade miljonite, miljardite kulutamises, betooni valamises põldudele ja sohu uputamisse, siis trahvi maksab Eesti Euroopa Komisjonile ju ikka. See on asi, millest me varem midagi ei teadnud.

Kas teie oskate seda meile selgitada, seda enam, et te kindlasti suhtlete Rail Balticu kõrgelt makstud projekti eliidiga, sest nende kontor on Endla ärimajas Reformierakonna kontoriga samas koridoris peaaegu kõrvuti? Küsige nende käest.”

Allikas: Riigikogu stenogrammid