Sain paar päeva tagasi teada, et peagi on toimumas selline ettevõtmine nagu arvamusfestival. Olen sellest varasematel kordadel poole kõrvaga üht teist kuulnud, kuid ei ole see mind kunagi kõnetanud, kuniks nüüd. Et mis siis seekord on teisiti?
Hea sõber Maiu saatis lingi arvamusfestivali ühele arutelule, kus teemaks on “infraheli ja tuugenijaamad – müüt või tegelik mõju tervisele” ja mis toimub 9. augustil algusega kell 10-11:30 Paides.
Millist sisulist arutelu on oodata infraheli teemal ja selle mõjust tervisele tuugeni ärinaiselt Kristiina Nautsilt või end avalikus meedias täis teinud Lavrjentjevilt või hoopis Terviseameti esindajalt (Terviseametis ei tööta ühtegi arstiharidusega töötajat – Kardi Juhkam 5.03.2025 Saarde müramõõtmiste kinnine esitlus), kelle alluvuses olev labor ei ole võimeline kindlaks tegema tuugenite tekitatud iseloomulikku akustilist signatuuri, millega mujal maailmas on hakkama saadud juba üle kümne aasta tagasi.
Samuti on terviseamet korduvalt erinevatele kaebustele vastanud, et nemad ei vii läbi järelevalvemenetlust, mis võiks aidata välja selgitada tuugenite tööst tingitud häiretest tekitatud tervisekahju. Arusaamatuks jääb kuidas ja mida need esinejad teavad rääkida infraheli müütilisusest ja sellest tingitud tervisekahjudest?
Nimetatud arutlejad on rohkemal või vähemal määral tuugenitööstusest kasusaajad, kes otseselt, kes kaudselt. Ehk et mis moodi toimub siis see arutelu, kui peategelased on nö. kõik ühe poole esindajad. Kuhu on arutelust jäetud kogukondade esindajad?
Selles asjas selguse saamiseks helistasin ühele arvamusfestivali korraldajatest. Vestlus oli sisukas ja selgeks sai nii mõnigi huvitav seik. Kui viitasin konkreetsele festivali arutelule, et tegemist on ikkagi vägagi ühepoolsete esinejatega, siis kas oleks võimalik tasakaalustuseks lisada arutellu kedagi, kes esindab ka kogukondi? Vastuseks sain, et kuna ideedekorje oli 3.-13. märtsini, siis kahjuks esinejaid lisada ei saa. Kui ettepanekud nimetatud ajavahemikus laekunud ei ole, siis nii on.
Samas tunnistas korraldaja, et ka varasematel aastatel on inimesed kurtnud, et esinejad on tihtilugu ühe poole esindajad. Et proovigu me siis järgmiseks aastaks oma kavaga välja tulla ja ehk on võimalus see ka realiseerida. Siis tuli jutuks sponsorid. Selgus, et Utilitas on üks sponsoritest ning on väga huvitatud ka järgmisel aastal toimuval festivalil osalemisest. Utilitas on üks, kes seda konkreetset arutelu infraheli teemal ka toetab. Muideks, see konkreetne arutelu kantakse ka otse üle. Küsisin korraldajalt ühe provokatiivset laadi küsimuse, et kas olete vaba võtma vastu esinejaid teemadega, kui see võib olla vastuolus ühiskonnas väljakujunenud arusaamadega? Usute või mitte, aga vastus oli üsna konkreetne, et päris nii see ei ole.
Kuna festivali korraldamisega kaasnevad kulud, on sponsorite abi ääretult vajalik. Kui sponsorile mingil põhjusel ei sobi esineja või teema, siis korraldaja peab viimasele ära ütlema. Siis selgitas korraldaja, miks nad on teinud annetuse laadi rahakogumise sel korral – et saada rohkem iseseisvust tulevaste festivalide tarbeks. See annab omakorda märku, et surve sponsoritelt võib-olla tõsine ja mitte kõige meeldivamat laadi. Kuidas see annetuste teema ennast täna kiratseva majandusega Eestis õigustab, eks näis. Aga selge on see, kui arendajad oma suure rahakotiga hakkavad otsustama, kes tohib festivalile esinema tulla ja kes mitte, siis on lood selle sõnavabadusega küll kehvasti.
Lõpetuseks soovitas korraldaja kogukondade esindajatel ise kohale tulla ja julgelt küsimusi sellel arutelul esitada. Eks korraldaja soov ole võimalikult palju külalisi sinna meelitada, kuid kui see majanduslik pool kõrvale jätta, siis minna tuleks 9. augusti laupäeval toimuvale arutelule kindlasti, et näidata oma kohalolu ja esitada teravaid küsimusi kogukonna vaatenurgast. Utilitas kasutab seda platvormi ilmselgelt oma propaganda levitamiseks, mida tuleb oma kohalolu ja küsimustega tasakaalustada.
Niisiis, kohtumiseni 9. augustil kell 10 Paides. Ole kohal!
Kert Lapimaa, Eluterve Saarde