in

Trumpi tollitariifid tähendavad globaalse maailmakaubanduse koomalesurumist

USA president Donald Trump ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen kohtuvad Saksamaal kaitsetollide küsimuses, kuid seal kohtuvad ka kaks maailmakaubanduse mudelit.

Lihtsad inimesed, lehelugejad, ei tundu kogu sellest USA kaitsetollide teemast aru saavat ja kaldus ajakirjandus selle olemust neile ka ei selgita, seega usutakse see olevat mingi Trumpi “sigadus”. Miski ei saa olla tõest kaugem.

Juba oma eelmisel ametiajal seadis Trump Ameerika esikohale, mis tähendab muuhulgas seda, et Ameerika ettevõtlus tuuakse tagasi Ameerika pinnale. Laias laastus tähendab see teatud väljumist maailmakaubandusest ja kui tootmine on kodus, siis tuleb seda ka võõramaiste, sageli odavamate ja ebakvaliteetsemate kaupade sissetoomise eest kaitsta.

Meeldib see või ei meeldi, aga see on majandusmudel. Hiina on sisuliselt maailma oma odavate kaupadega vallutanud. Eestlased tellivad samuti kaupa Hiinast, aga meil endil sulgesid kaks jalatsitootjat tänavu oma tootmise. Muidugi on selles oma roll Reformierakonna käpardlikul valitsemisel, aga Eesti tööstus kannatab samuti globalistlikust maailmakaubandusest.

Osa riike on lihtsalt hülgamas seda üleilmset kaubandusmudelit, kus mõjutada saab praktiliselt igaüks (nagu meie NordPool) ja naaseb omariikliku toomise juurde, mis tähendab vabakaubanduse lõppu ja kaitsetolle. Meeldib või ei meeldi, nii see on.

Euroopa Liit, mis on impeeriumimudel, eelistab mõistagi vabakaubandust, aga praegu, mil ta on ennast rohepöördega konkurentsist välja langetamas, tuleb kõik talle kuhjaga tagasi.

Ameerika Ühendriigid on seni olnud maailma sandarmi rollis, nüüd tahetakse lihtsalt taas oma kodumaale pühenduda.

Uued Uudised