in

Siim Pohlak: Eestis ei ole maailmamajanduse keskkonna muutuste ulatust ja mõjusid valitsuse tasandil siiani teadvustatud

Majandusanalüütik Heido Vitsur ja rahandusminister Jürgen Ligi on vaielnud Eesti majanduse kasvuvõimaluste üle. Mida võiksime sellest vaidlusest välja noppida, et majandus kasvama saada?

EKRE saadik riigikogus Siim Pohlak: “Jürgen Ligi virin virisemise üle on sümptomaatiline ja jätaksin selle tähelepanuta, aga Heido Vitsuri sõnumitega võib suures osas nõustuda. EKRE on samadele asjadele aastaid tähelepanu juhtinud. Oluline viide puudutas suurt pilti – majanduskeskkond maailmas on muutunud ja riigid on asunud ajama protektsionistlikku poliitikat. Viidatud trend algas juba covidi ajal, aga Eestis ei ole selle ulatust ja mõjusid valitsuse tasandil siiani teadvustatud.

Meie majanduse olukord on Euroopas silmapaistvalt vilets ning Reformierakond ei suuda muutunud oludega kohaneda, 2009. aasta majanduskriisis kasutatud tööriistad ei toimi. Tulemuseks on olukord, kus pikaealised ja tuntud Eesti ettevõtted on tõsistes raskustes ning olukorra jätkudes võtab läbimõeldumat majanduspoliitikat ajavatest riikidest pärinev kapital Eesti firmade osalused või turuosa lõpuks lihtsalt üle.

Vitsuri viide sellele, kuidas Leedu läks meist eelmise kümnendi keskel mööda, kuigi oli enne 2009. aasta finantskriisi meist jupp maad maas, väärib tähelepanu ka tänase kriisi kontekstis. Leedus tehti eelmise kriisi ajal Eestist paremaid valikuid ja tulemused tulid.

Praeguses olukorras ei tohi korrata 2009. aasta vigu. Valitsus peab ajama kontratsüklilist majanduspoliitikat, investeerides taristusse ja ergutades majanduskasvu, teha, mis võimalik kodumaise ettevõtluse soodustamiseks, nagu tegime 2020. aastal koroonakriisi ajal. Vajadusel tuleb otsida erandit Maastrichti kriteeriumi poolt seatavate piirangute ajutiseks leevendamiseks ning jätta ära tööjõumaksude tõstmine.

Ühes asjas jään Vitsuriga eriarvamusele – ajal kui start-uppide mull on lõhkenud ning kaugtöö levinud, siis IT-sektori inimeste kolimisest Eestisse pöörase eduloo võimalusi ei paista, see oli eelmise kümnendi trend.

Riigirevisjoni ettepanekuid on EKRE teinud korduvalt ja neile võib kahe käega alla kirjutada.

 

Siim Pohlak