Postimehes on ilmunud artiklite sari, mis propageerivad ja õigustavad autota eluviisi. Vaatame neid lähemalt.
Fred ütleb, et on küll autokoolis käinud, kuid tunneb end autota õnnelikumana. Lähme koos jalgrattaga sõitma ja ma näitan teile ilusaid paiku, lubab Fred sõbralikult.
Tallinna Tehnikakõrgkoolis keskkonnatehnoloogiat õppiv autosportlane Risto tahab teistele noortele näidata, et autospordiga saab tegeleda ka isiklikku autot omamata ja hoiab auto arvelt kuus kokku 300-400 eurot.
Tallinnasse kolinud Hendrikul on suhe oma autoga. Ta seisab truult maja ees (kui parkimiskohaga on õnne), viib meid tööle, poodi ja nädalavahetusel mere äärde. Me hoolitseme tema eest, vahetame tema õli ja rehve, maksame tema kindlustuse ja uute piduriketaste eest. Ja nagu igas keerulises suhtes – läheme tülli, kui streigib käigukast või põleb mootorituli. Õhtul lepime aga taas ära. Hendrik on otsustanud oma auto kastiratta vastu vahetada ja sellega lapsi lasteaeda ja kooli vedama hakata.
Isikliku sõiduauto omamine, mis veel hiljuti tähistas täiskasvanuks saamist ja iseseisvust, on kaotanud oma keskse rolli paljude noorte elus, näitab lääneriikide statistika. Juhiloa tegemine lükkub edasi või jääb üldse tegemata, auto ostu asemel eelistatakse sageli kombineeritud liikumisviise: ühistransporti, sõidujagamist ja rattasõitu. Uuringud pidavat näitama, et pooled linlased ei pea autot enam vajalikuks.
Miks selline artiklite seeria? Jah Tallinnas ja Tartus võib see töötada ja ka ainult linnas. Lääne Euroopas on linnad getostunud ja valitsuse migrandisõbraliku poliitika tulemusel juhtub see ka meil. Seal lokkab kuritegevus, geikultuur ja narkokaubandus.
35 aastat tagasi, onu kutsel töötasin aasta aega USA-s. Mustade linnaosast läbi sõites tuli eriti ettevaatlik olla, et mõni sell ennast auto alla ei viska ja üüratut kahjutasu nõudma ei hakka, sest “tunnistajaid” olid kõik trepid täis. Aga üks asi jäi seal getos silma, autosid oli väga vähe ja kui olidki, siis tõelised rondid. Valged pereinimesed elasid väljaspool linna ja igas peres oli vähemalt kaks autot. Polnud automaksu ja bensiin oli 1 gallon (3,77 l) üks dollar. Tänapäeval maksab gallon umbes 3 dollarit, ehk kaks korda odavam kui meil. Automaksu ka ei ole. Ometi on teed paremad kui meil.
Rohehullusest nakatanud Eesti valitsuse soov on rahvas linnastada ja kastiratastele suruda, et et maa tuulikuid täis ehitada. Eesti energia vajadus on umbes 8 TW/h aastas. Tuulikuid tahetakse teha 15 TW/h võimsusega, samas meie tööstust hävitades. Minule arusaamatu aga reformi, sotside ja 200 tegelaste nägemus Eesti tulevikust.
Mati Kuklane, ettevõtja (EKRE)