Tänane Delfi Ärilehe uudis kinnitab taas, mida paljud meist on juba pikalt tajunud: elektrivõrgu kasutamise hind hakkab lähiajal märgatavalt kasvama. Seekord on põhjuseks võrgutasude 37,6% suurune tõus, mida põhjendab Elering taastuvenergia, eriti just hajutatud ja juhitamatu elektritootmise ehk tuuleenergia lisandumisega.
Tuuleenergia ehk juhuelektri probleem seisneb selles, et tuul ei puhu alati siis, kui elektrit vajame, vaid siis, kui ilm lubab. Selle elektrienergia võrku integreerimine nõuab aga ulatuslikke investeeringuid elektritaristusse – uute liinide, alajaamade, salvestus- ja stabiliseerimissüsteemide rajamisse, mis võimaldavad juhuelektrit paremini tarbimiskohtade vahel jaotada.
Kuigi tuuleparkide arendajad lubavad tihti odavat ja puhast elektrit, jäetakse märkimata, et see odavus kehtib ainult tootmise hetkel. Juhuelektri võrku integreerimise kulud – võrgu laiendamine, juhtimissüsteemid ja varustuskindluse tagamine – kantakse aga võrgutasude kaudu kõigi elektritarbijate arvetele. Ehk mida rohkem meil on tuuleparke, seda rohkem tõusevad võrgutasud kõigile tarbijatele.
Saksamaa kogemus on näidanud, et võrgutasud võivad tuuleenergia lisandumise tõttu mõne aastaga tõusta lausa 50%. Madalmaades ja Iirimaal on sarnaste kulude vältimiseks riik pidanud võtma osa tuuleparkide võrguühenduste kulusid enda kanda – kaudselt maksavad seega tarbijad ikka, kuid seekord läbi maksude. Austraalias üritatakse võrgutasude järsku tõusu vältida, andes võrguarendustele riiklikku tuge, kuid ka seal tõdevad eksperdid: tuule- ja päikeseenergia hajutatud iseloom muudab elektrivõrgu kallimaks ja keerukamaks.
Eestis on aeg ausalt küsida: kas juhuelektri senisest kiirem levik ja sellega kaasnevad võrgutasude hüppelised tõusud on ikka parim lahendus? Kas me oleme valmis olukorraks, kus „odav“ tuuleelekter tähendab tegelikult märksa suuremat elektriarvet kõigile?
Et rajatav elektrisüsteem oleks ka tulevikus jätkusuutlik, on vaja läbipaistvat ja ausat arutelu selle üle, kes ja kuidas tasub juhuelektri tegelikud kulud. Praegu tundub aga, et need kulud jäävad selgelt tavatarbija kanda.
MTÜ Looduse ja Inimeste Eest