in

Mati Kuklane: kodanik peab senisest vähem pakkuva riigi eest rohkem maksma

Olles tegev erasektoris juba aastakümneid ja juhtides eksportivat ettevõtet ei saa üle ega ümber kulude kokkuhoiust.

Alates Kaja Kallase ja Reformierakonna võimuletulekust on suurel enamusel selle sektori ettevõtete käsi käinud halvasti või isegi väga halvasti, mis tähendab, et pillid on tulnud kokku panna. Vähenenud käibed ja energia, toorme ja teenuste hinnad on kohati kallinenud mitu korda.

Näiteks minu ettevõtte elektriarve on mõne aasta taguselt ajalt tõusnud 8000 eurolt 24 000 euroni kuus, kusjuures toodangu maht on vähenenud 20% ja 25 % töötajatest on lahkunud. See 200 000 eurot aastas, mis oleks saanud investeerida tootmise moderniseerimisse või töötajate palgatõusuks on läinud energiafirmade taskusse.

Seoses roheenergia hullusega on majandusraskused tabanud ka Lääne Euroopa suurriike. Kõige selle taustal jätkub majanduslangus ka järgmisel aastal. Maksutulu väheneb ja tööpuudus suureneb.

Kohe-kohe saame teada, millised kärped on riik järgmise aasta eelarvet planeerides endale välja mõelnud. Praegu on jutt olnud väga ühepoolne: maksukoormus juba suureneb, kusjuures teenuseid ja hüvesid vähendatakse. Ehk otseselt on kodanikul väga raske tunnetada, miks ta peab senisest vähem pakkuva riigi eest rohkem maksma.

Fakt on see, et riigi kulud on alates Reformierakonna võimuletulekust suurenenud 4 miljardi võrra, millest 2,4 miljardit on haihtunud, nagu väidab Riigikontroll. Selle taustal aga käib näidispoomine EKRE liikme Kert Kingo suhtes. Suuri sulisid ei puutu aga keegi.

Mati Kuklane,

EKRE Lõuna-Eesti poliitik