in

Maailma tippjuhid muretsevad küberturvalisuse pärast, Eesti e-valimised aga on küberdeemonitele lahtine uks

Kuigi Eestis väidab ametlik riiklik narratiiv, et e-valimised olevat täiesti turvalised ja seetõttu arendatakse ka nutiseadmetest tehtavaid m-valimisi, räägib IT-maailm hoopis üha kasvavatest ohtudest küberturvalisuse valdkonnas – Eesti ja muu maailm näivad liikuvat vastupidistes suundades.

Portaal Ärigeenius vahendab: “Ülemaailmne tippjuhtide uuring: vähesest küberturvalisusest on saanud kümnendi suurim oht.” Võib eeldada, et tippjuhid esindavad tippfirmasid, mille küberturvalisus on kordades efektiivsem kui Eesti valimissüsteemi oma, ometigi nemad muretsevad ja Eesti riik ei muretse, vaid avab uusi häkkimisvõimalusi (nüüd ka m-valimised).

Küberturvalisus on igal pool oluline, nii valimistulemuste võltsimise, info varastamise, raha röövimise kui paljude muude kuritegude võtmes. Eestis nähakse kõiges muus ohtu, aga e-valimistes mitte. See viitab tahtmatusele seda ohtu näha.

Mujal Läänes räägitakse palju Venemaa kübersekkumisest valimistesse, Moldovas ja Rumeenias tehti sellest suur probleem, aga Eestis õhutatakse ebakindlat küberruumi valimistel kasutama. Muidugi on siin ka vaks vahet – mujal Euroopas peetakse võimalikuks valimishäkkeriks Kremli, Eestis kahtlustatakse selles Reformierakonda.

Aga samas – kui poliitoravad kasutavad valimiste tagauksi endale sobiva tulemuse saavutamiseks, siis miks ei saa sealt siseneda ka Kremli häkkerid? Teevad KOOS-parteile vägeva tulemuse, viivad ta riigi rahastusele ja parlamenditoolidele, ikka e-valimiste kaudu.

Eestis on seoses e-valimistega veel ka see probleem, et Reformierakond on loonud ulatusliku toiduahela, mille sees toimib kindlasti ka vaikimiskohustus. See tähendab, et ametnikud võivad võltsimise hetkel silmad kinni pigistada.

Kas see on spekulatsioon? Kui vaadata juhtumit, kus riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe valetas, et e-häälte pisteline kontroll toimus, aga samas selgus, et selliste kontrollide toimumise kohta pole mingeid andmeid, siis võib julgelt eeldada, et Eestis on piisavalt ametnikke, kes üht või teist moodi valimiste võltsimisele kaasa aitavad. Võimuparteid on viha EKRE vastu nii suureks õhutanud, et paljud ametnikud võivad rahvuskonservatiivide takistamist juba lausa oma “kodanikukohustuseks” pidada.

Kui Eestis jäävad e-valimised endiselt kahtlasteks ja nende sajaprotsendilist turvalisust pole ka kõige suuremale skeptikule ära tõestatud, võib eeldada, et mitte ainult Reformierakond ei pääse häältejaotamise kallale, vaid samast uksest hiilivad sisse ka Vene häkkerid.

Maailma tippjuhid on küberturvalisuse pärast mures. Eesti hoiab oma e-valimisi nagu s…a pipla peal, kui väljenduda rahvalikult. Ju siis on e-valimised võimulolijate jaoks eriti magus pulgakomm, mille äravõtmisega tuleb suhu võimust ilmajäämise mõru maitse.

Uued Uudised