in

Harri Kingo: “Pole usaldatavust – pole valimisi”

Varro Vooglaid juhib õigustatult tähelepanu sellele, et valimiste protseduur on ühes selle etapis puudulik ja see võimaldab massilist võltsimist. Tal on õigus. Kuid ma vaatleksin e-valimisi siinkohal siiski avaramalt.

Valimised tulemas ja taas kasutatakse valimistel e-hääletamist. Ja taas on õhus kahtlused sellise hääletamisviisi aususe osas. Hääletamine kui kõige määravam ühiskonna akt meie riikluses peaks vastama kahele tingimusele:

1. Arusaadavus – kogu hääletamise protseduur, seda alates hääle andmisest kuni tulemuste avalikuks tegemiseni, peab olema valijatele arusaadav.

2. Kontrollitavus – kogu hääletamise protseduur peab olema valijatele igas selle etapis kontrollitav.

Need kaks nõuet on sedavõrd fundamentaalsed ja on igasuguste valimiste vaikimisi eeltingimused, et neid pole isegi meie riigi valimisseadustesse must valgel kirja pandud. Valimiste vastavust nendele nõuetele lihtsalt eeldatakse. Sest valimised osutuvad mõttetuks, kui valijad ei saa valimiste protseduuridest aru ja kui nad ei saa valimiste protseduure algusest lõpuni igas selle etapis kontrollida.

Sellised “valimised” pole valimised.

Arusaadavuse ja kontrollitavuse nõuded on sedelitega hääletamisel 100% täidetud. Ka harimatu inimene saab aru, kuidas sedelitega hääletamine alates sedeli täitmisest kuni hääletuse tulemuste avalikustamiseni toimub. Valijal on alati võimalus ise viibida sedelitega hääletamise ja tulemuste selgitamise juures igal selle etapil, toimuvat jälgida ja kontrollida toimuva ausust.

Samas, e-hääletamisel on need kaks nõuet ja igasuguste valimiste eeltingimust – arusaadavus ja kontrollitavus – täielikult täitmata. Pole arusaadavust ei protseduuridest ega kontrollitavust protseduuride ja tulemuste osas.

Meie valimistel pole isegi vaja tuvastada mingit konkreetset viga või rikkumist. Usaldatavuse – arusaadavuse ja kontrollitavuse – täielikust puudumisest piisab, et e-valimised lõpetada.

Harri Kingo, EKRE poliitik Tallinna volikogus