in

Riigi seadusvastane isetegevus pankades hakkab kibedaid vilju andma ja seda ikka Jürgen Ligi haldusalal

Hiljuti puhkes Eestis skandaal, kui selgus, et riik on rikkunud pangasaladust ja pangad on riigiasutusi oma klientide rahakotti piiluma ka lubanud. Nüüd on selgunud, et riigiasutus ona ebaseaduslikult kolanud LHV pangas ja pank nõuab tehtud kahju eest hüvitist.

Rahapesu andmebüroo allub rahandusministeeriumile, mille eesotsas on skandaalne Jürgen Ligi, keda nimetatakse ka rahapesuministriks, sest just tema oli rahandusminister sel ajal, kui Skandinaavia pangad pesid läbi oma Eesti filiaalide Vene raha. Ja mees on Reformierakonnast…

Kui LHV nõue rahuldatakse, maksab maksumaksja ministeeriumi, tema allasutuse ja ministri sigadused kinni.

BNS – Aktsiaselts LHV Pank esitas rahapesu andmebüroo vastu 247 miljoni euro suuruse leppetrahvi nõude kavatsuse, kuna leiab, et büroo on hankinud viie aasta jooksul ebaseaduslikult juurdepääsu panga klientide kontode väljavõtetele ja saldo andmetele.

LHV Pank tugineb õiguskantsler Ülle Madise 1. juulil riigikogu rahanduskomisjonile saadetud kirjale, milles õiguskantsler tõi välja, et rahapesu andmebüroo on täitmisregistri kaudu saanud seadusevastaselt juurdepääsu erinevatele andmetele pankades, sealhulgas pangakonto väljavõtetele ehk kõikide tehingute infole.

„LHV teadmise kohaselt on rahapesu andmebüroo 2020. aasta 1. jaanuarist kuni tänavu 18. juulini aktiivselt hankinud ja saanud seadusvastaselt 1289 korral juurdepääsu LHV klientide pangakonto väljavõtetele. Lisaks sellele on rahapesu andmebüroo aktiivselt hankinud ja saanud seadusvastaselt 1186 korral ligipääsu LHV klientide pangakonto saldo andmetele,“ edastas LHV Pank rahapesu andmebüroole saadetud leppetrahvi nõudmise kavatsuses.

LHV Pank viitab elektroonilise arestimissüsteemi teenuse üldtingimustele, mille kohaselt on menetleja ehk antud juhul rahapesu andmebüroo, kohustatud tasuma LHV Pangale leppetrahvi kuni 100 000 eurot, kui menetleja või tema poolt määratud isiku tegevuse tõttu on e-aresti kaudu õigusliku aluseta või õigusaktidega sätestatud nõudeid eirates esitatud pangale päringuid või arestimiskorraldusi. Lisaks on pangal õigus nõuda kahju hüvitamist ulatuses, mida leppetrahv ei kata.

“AS LHV Pank on liitunud elektroonilise arestimissüsteemi teenusega, mistõttu kohalduvad LHV-le elektroonilise arestimissüsteemi teenuse üldtingimused. Üldtingimused kohalduvad vastavalt selle punktis 1 toodule ka sellega liitunud riigiasutustele, seetõttu ka rahapesu andmebüroole,” leidis LHV Pank.

Võlaõigusseaduse kohaselt on leppetrahv lepingus ettenähtud lepingut rikkunud lepingupoole kohustus maksta kahjustatud lepingupoolele lepingus määratud summa. Kuivõrd leppetrahvi kokkuleppe eesmärk on muuhulgas tagada kohustuse täitmine ja seda kogu lepingu kehtivuse ajal, on kahjustatud poolel õigus nõuda leppetrahvi iga kohustuse rikkumise eest eraldi.

„Eeltoodust tulenevalt saab LHV nõuda rahapesu andmebüroolt leppetrahvi 100 000 eurot iga rikkumise, see on seadusvastaselt tehtud päringu kohta. Ülaltoodud asjaolusid ning õiguslikku raamistikku arvestades on LHV-l leppetrahvinõue rahapesu andmebüroo vastu 247 500 000 eurot,“ märkis LHV Pank.