in

Ukraina sõda on muutunud Lääne, sealhulgas ka Eesti poliitikute jaoks lõputuks enesereklaami allikaks

Kui Venemaa alustas 2022. aastal Ukrainas laialdasemat sõda, kirjutas meedia sageli, et see konflikt kergitas taevasse kahe võimupoliitiku maine – nendeks olid Venemaa president Vladimir Putin ja Eesti peaminister Kaja Kallas.

Muidugi mängisid Kaja Kallas ja Reformierakond oma maine üsna ruttu maha, kui selgus, et Ukrainale anti küll ära oma relvastus ja ohtralt raha, kuid oma majandusega ei saanud poliitoravad, sotsid ja Eesti 200 kuidagi hakkama.

Küll aga on kolm erakonda Ukraina-teemaga oma kaduvat mainet ikka ergutada püüdnud. Eesti 200-l on seda Johanna-Maria Lehtme varguste pärast raske teha, kuid välisminister Tsahkna on ikka üritanud ennast “ukrainlasena” näidata. Reformierakonna poliitikud Michal, Pevkur ja teised aga üritavad siiani ennast sõjaleegi paistel soojendada.

Olukorda ilmestab kõige paremini see, et kuigi nii Eesti kui Euroopa Liidu võimupoliitikud karjuvad kolm ja pool aastat Ukraina toetamisest, liigub Venemaa seal edasi – abi ei ole efektiivne olnud, kollektiivne Lääs ei ole suutnud ega tahtnudki Ukrainat võidule aidata.

Seda tunnistavad ka teised Euroopa poliitikud.

BNS vahendab: “Ukraina sõda on muutunud Lääne poliitikute jaoks lõputuks enesereklaami allikaks, kus reaalne abi ukrainlastele on vähetähtis, edastas uudisteportaal Unian viitega Leedu endise välisministri Gabrielius Landsbergise blogipostitusele.

Landsbergise sõnul on märkimisväärne osa avaldustest ja otsustest, mida Lääne poliitikud Vene-Ukraina sõja kontekstis teevad, niinimetatud “pseudoüritused” – midagi, mida viiakse läbi mitte lõpptulemuse, vaid tähelepanu tõmbamiseks sellele isikule endale või ürituse faktile.

Leedu eksvälisminister võrdleb neid pseudoüritusi profimaadlusega, mis on USA-s populaarne meelelahutusžanr, kus näitlejad teesklevad, et osalevad reaalses ja suurejoonelises võitluses, kuid tegelikult nad lihtsalt etendavad “lahingut” ettekirjutatud stsenaariumi järgi.

Landsbergis illustreerib seda tüüpiliste Lääne ajakirjanduses ilmunud teadetega, et see või teine riik annab Ukrainale 300 miljonit dollarit abi, samal ajal läheneb Venemaa sõjaline eelarve 300 miljardile dollarile.”

Fraas “…mida viiakse läbi mitte lõpptulemuse, vaid tähelepanu tõmbamiseks sellele isikule endale või ürituse faktile” kehtib täiel määral Eesti võimupoliitikute kohta. Mäletatavasti üritasid Kaja Kallas, Hanno Pevkur ja Margus Tsahkna kokku saada miljon mürsku Ukrainale, lubatud tähtajaks saadi kokku aga vaid pool. Lubadust uskudes kasutas Ukraina oma mürsuvarud 2023. aasta suvepealetungis ära ning edasi algaski rindejoone tagasiliikumine – ja selles on otseselt süüdi Eesti võimupoliitikud.

Uued Uudised