in

Liialdatud lootmine taastuvenergiale muudab elektri Saksamaal kalliks ja see omakorda hävitab tööstuse

Elektrihinnad Saksamaal tõusevad hüppeliselt, sest Prantsusmaa sulgeb tuumaelektrijaamad – see on hoiatus „taastuvenergia liialdatud laiendamise” eest.

Saksamaal on ühed kõrgeimad elektrihinnad kogu Euroopas. Selle peamiseks põhjuseks on tuumaenergia järkjärguline kaotamine, mille algatas endine kantsler Angela Merkel (CDU) ja viis lõpule „valgusfoori” koalitsioon. Sellest ajast alates on Saksamaa olnud varustuskindluse tagamiseks rohkem sõltuv naaberriikide impordist kui peaaegu ükski teine ​​tööstusriik, mis loomulikult mõjutab ka hindu.

Tulemuseks on ajalooliselt enneolematu deindustrialiseerimise faas väljarände ja/või sulgemiste tõttu, eriti energiamahukas sektoris. Selle vastu võitlemiseks pakub üha rohkem pakkujaid nn „dünaamilisi tariife”. Tariif muutub iga päev – sageli isegi iga tund – ja põhineb elektribörsil kaubeldaval hinnal. Kuigi see tundub enamiku eramajapidamiste jaoks täiesti ebapraktiline, on see tööstuses üha enam toetatud, sageli vajadusest.

Seejärel saab motoks: suurendada tootmist, kui elekter on odav, ja vähendada või isegi sulgeda tootmine, kui päike ei paista ja tuul ei puhu. Planeerimiskindlus näeb kindlasti teistsugune välja, kuid see on reaalsus Saksamaal aastal 2025, mis on pärast tuumaenergia järkjärgulist kaotamist tarbetult muutunud elektrienergia eksportijast elektrienergia importijaks.

Olukord muutub eriti dramaatiliseks, kui Prantsusmaal, mis on kõige olulisem elektrienergia tarnija (mille elektrienergia toodetakse suures osas tuumaelektrijaamades), midagi peaks juhtuma energiatootmisega. Nagu juhtus selle nädala alguses, kui Golfechi tuumaelektrijaam tuli praeguse kuumalaine tõttu täielikult välja lülitada ja teiste tuumaelektrijaamade tootmist tuli drastiliselt vähendada. Selle tulemusel jäi Saksamaale ekspordiks vähem elektrit, mis on Prantsusmaa vaatenurgast tulus.

Kuna ajutine tootmise kitsaskoht Prantsusmaal langes kokku pimeduse perioodiga (nii nad nimetavad taastuvenergia puudumist turul) Saksamaal, mis tähendas, et eriti tuuleenergia ei pakkunud vajalikku energiat, tundsid dünaamiliste tariifide kasutajad kohest mõju. Kuigi juunis maksis kilovatt-tund (kWh) Tibberis veel keskmiselt 30,06 senti, tõusis hind teisipäeva jooksul ajutiselt umbes 79 sendini.

„Tuumaelektrijaamade käivitamine ei tohiks olla tabu“

Manuel Frondel on tuvastanud Saksamaal taastuvenergia liialdatud laienemise kui ühe peamise põhjuse, miks elektrienergia hinnad on suhteliselt kõrgel tasemel kõikunud, nagu energiauurija selgitas ajalehele „Berliner Zeitung“. Probleemiks on eelkõige salvestusrajatiste ja elektrivõrkude puudumine, mis tagaksid pideva elektrivarustuse stabiilsete hindadega, olenemata valitsevatest ilmastikutingimustest – või impordist Prantsusmaalt või teistest välisriikidest. Ekspert ütles, et pidev investeerimine ainult taastuvenergia tootmistehnoloogiatesse ei aita seda eesmärki saavutada.

Kuna tuule- ja päikeseenergiat Saksamaal rohelise energia poliitika tulevikus ei mõjuta ning vajaliku ulatusega salvestuslahendused tunduvad veel kaugel olevat, on jäänud vaid kaks lahendust. Lähiaastatel rikuvad maastikku üha suuremad päikese- ja tuulepargid – või võime pöörduda läbiproovitud meetodite poole, mille Frondel võtab kokku lihtsa lausega: „Hiljuti suletud tuumaelektrijaamade taaskäivitamine ei tohiks olla tabu.“

Sest isegi kui niinimetatud taastuvenergia tootmist laiendatakse, jääb lähitulevikus vastuseta oluline küsimus: mis juhtub madala energiatootmise perioodidel, st kui päike ei paista ja tuul ei puhu? Siis sõltuvad Saksamaa tarbijad jätkuvalt impordist Prantsusmaalt ja teistest naabritest – ja ennekõike jäävad nad Euroopa elektrihindade meistriks!

Autor: Kai Rebmann

Allikas: reitschuster.de