Skandaal EKA Palestiina-lembuse ümber kogub hoogu, nüüd selgub, et tegu oli ühepoolse otsusega ning asjasse segatud Iisraeli professor lisab, et “akadeemiline maailm kipub suunduma kindlas suunas”.
EKA otsus näib tõesti poliitilise otsusena, sest ainult vabadusvõitluse toetamisena seda vaadata ei saa, eriti seetõttu, et Gazat esindab terroristlik Hamas. Küll aga paistab välja see, et kunstiakadeemia järgib marksistlike ülikoolide praktikat. Muuhulgas tunnistatakse “majasiseseid pingeid”, mis paneb küsima: kas näiteks juudist üliõpilasel on veel EKA-sse asja?
Või nagu kirjutab EKRE poliitik Urmas Reitelmann: “EKA kuulutamine juudivabaks on tehniline küsimus, tõdeb Kalm. Avalik tähelepanu olevat samuti ebaproportsionaalne. Ma saan aru, et mees väriseb oma ametiketi pärast ja saab lõpuks ka aru, et terroriorganisatsiooni toetamine ja meie liitlase demoniseerimine ei ole kõige arukam käitumine. Vasakäärmuslastest tudengite silmis populaarne olla võis esmapilgul isegi tore, aga rektor, kes on asunud kurjuse poolele ei peaks ametis jätkama. Sama käib ka üliõpilaste kohta: kui apoliitiline kool ei meeldi võib vabalt õppida Moskvas või Teheranis. Mõni lõbus autodafee Palestiina toetuseks kuluks samuti marjaks ära.”
Iisraeli Shenkari ülikooli professor Jonathan Ventura ütles intervjuus ERR-ile, et Eesti kunstiakadeemia (EKA) otsus Iisraeli ülikoolidega koostöö lõpetada tuli talle üllatusena, sest EKA ei teavitanud teda oma otsusest, vahendas Vikerraadio.
Ventura sõnul ei ole EKA talle oma otsust põhjendanud ning ei saatnud ametlikku kirja. “Lihtsalt mu sõber, kes EKA-s töötab, ütles et selline otsus oli,” nentis ta. “Aga ma olin ikkagi üllatunud nii otsusest kui ka sellest, kuidas nad asju läbi viisid,” ütles Ventura.
“Ja pärast seda rääkisin sellest Shenkari ülikooli presidendile, tema võttis EKA-ga ühendust ja nad ütlesid, et nad on kõik järgmise aasta tegevused edasi lükanud ja hiljem vaatavad, mis edasi saab. Või midagi sellist,” selgitas ta.
Ventura arvas, et võib-olla on see kuidagi regionaalne asi, teised Balti riigid ning Soomes tundub olevat Iisraeli vastane suhtumine, võib-olla ka Rootsis ja Norras.
Ventura sõnul ei ole saladus, et akadeemiline maailm kipub suunduma kindlas suunas. “Ja mõnes riigis on see hullem kui teises,” lisas Ventura.
Kunstiakadeemia (EKA) otsus katkestada kontaktid Iisraeli kõrgkoolidega on pälvinud laialdast kriitikat, teiste hulgas soovitab selle ülevaatamist haridus- ja teadusministeerium.
EKA teatas teisipäeval, et viimane Iisraeliga kehtiv ERASMUS+ leping otsustati peatada keerukate rahvusvaheliste ja majasiseste meeleolude valguses.