in

Kafkalik maailm: sotsiaalmeedias toimuvat põhjuseks tuues saab valimistulemused tühistada

Liberaalses maailmas käib suurejooneline valimiste tulemuste tühistamise kampaania, kui tulemused ei meeldi Lääne vasakliberaalsele eliidile. Miski pole enam demokraatia lämmatamisel takistuseks. Kui diktaatorid vaigistavad ühiskonda jõuga, siis “liberaalses demokraatias” tehakse seda mistahes moel.

BNS vahendab: ” Euroopa Liit teatas teisipäeval ametliku juurdluse algatamisest TikToki üle seoses süüdistustega, et Venemaa kasutas platvormi Rumeenia valimistulemuste mõjutamiseks. Rumeenia presidendivalimiste esimeses voorus 24. novembril sai parima tulemuse ootamatult seni vähetuntud paremäärmuslaste kandidaat Călin Georgescu.Konstitutsioonikohus tühistas hiljem arvukatele rikkumistele viidates valimisprotsessi. Luureandmete põhjal viis Venemaa TikTokis läbi koordineeritud internetikampaania Georgescu toetuseks.”

Martin Ehala kirjutas sellest Postimehe loos “Lääs on muutunud ohuks Rumeenia ja Gruusia rahvusidentiteedile”. Ehk “Kui vaadata Rumeenias ja Gruusias toimunud vastandumist lääne väärtustele, siis on siin Moskva propaganda alles kolmandajärguline tegur. Kõige olulisem on see, et võrreldes ajaga kui Rumeenia ja Gruusia alustasid liikumist Euroopa suunas, on lääs väga jõuliselt eemaldunud traditsioonilistest kristlikest väärtustest. Et kristlus on neil kahel maal rahvusidentiteedi tuumaks, siis on nende rahvaste emotsionaalne võõristus tänase Euroopa suhtes täiesti loomulik.”

Tegelik põhjus on seega siiski muus: nn euromeelne kandidaat jäi valimiste esimeses voorus kolmandaks, sotsiaaldemokraatide oma teiseks ja konservatiivne kandidaat oli teel võidule. “Venemeelsus” on pelk kattesirm, et ebasobivaid tulemusi vaidlustada.

Mis aga puutub TikToki kaudu valimiste mõjutamises, siis sellest kirjutas Ehala nii: “Valimiste tühistamise otsuse nõrgim lüli on see, et dokumentides puuduvad ilmsed ja veenvad andmed, mis tõendaksid kampaania tegelikku mõju valijate käitumisele ja isegi see, et kampaaniaga oleks kuidagi keelatud viisil manipuleeritud. See tõstatab tõsise küsimuse: kas valimised tühistati täiesti legitiimse digitaalse turunduse tõttu?”

Tõepoolest, kuidas tõestada seda, et inimeste valikuid mõjutas TikTokist loetu-nähtu? Kuidas üldse kontrollida, kas ja kuidas sotsiaalmeedia seda teeb? Ja kas sotsiaalmeedias enam valimiskampaaniat teha ei tohigi? Kui palju on üldse Rumeenias selle kanali kasutajaid?

Kõike seda ei saa kuidagi tõestada, samas aga on sotsiaalmeedia väidetavad mõjutused väga tõhus põhjendus, miks valimistulemused tühistada – mõju ju nagunii kontrollida ei saa, nagu ka näiteks ei saa kontrollida e-valimiste tegelikku tausta.

Rumeenia konstitutsioonikohtu algatus ja Brüsseli kaasabi sellele avab uue lehekülje demokraatia lämmatamises ning edaspidi kasvab oht, et valimistulemuste tühistamiseks “ebasobivate” tulemuste korral sobib iga asi. Edaspidi ehk isegi voodoo nõiduse väidetav kasutamine valimiskampaanias…

Uued Uudised