in

Arvo Aller: Ida-Virumaa on sotsiaalselt tundlik, seal ei saa eksperimente teha

Kolmapäeval võttis EKRE saadik Ida-Virumaalt Arvo Aller kriitiliselt ette maapõueseaduse muudatused, mis võivad Ida-Virumaal sotsiaalse ja julgeolekulise katastroofi lähemale tuua.

“Selle teise lugemisega maapõue seaduse täiendamise osas tuuakse jälle üks lisapunkt maapõueseadusesse, mis piirab ettevõtjaid tulevikus, nende investeerimiskindlust ja ettevõtete majandamiskindlust. Kui siin eelmise eelnõu juures oli ettekandjal põhisõna “järjepidevus”, siis tegelikult selle muudatusega nüüd maapõueseadusesse mingit järjepidevust ei teki. Tekib veel raskem olukord ettevõtjatel, kes on juba andnud oma lubade menetlused sisse, ja need nüüd peatatakse kuni 1. jaanuarini 2026.

Kas nüüd selle aastaga midagi muutub? On kahtlane, kuna selle seaduse mõte esimese lugemise ajal oli, et seostatakse kliimaseaduse väljatöötamisega, kus antakse täpsemad juhised tulevikus põlevkivi kaevandamise osas. Kuid põlevkivi kaevandamine ja põlevkivi kasutamine edasistes tegevustes on üks oluline komponent piirkondlikult, eriti Ida-Virumaa piirkonnas. Sellega on seotud paljud töökohad nii otseselt kaevandamise osas, nii otseselt kaevise väljatoomise osas maa alt ja selle hilisema töötlemise osas, samuti kõrval toimuvad töökohad, mis on seotud kaevandamisega, ehk abistavad töökohad.

Selle peatamise eelnõuga ei ole arvestatud üldse sotsiaal-majanduslikke mõjusid. Need mõjud ilmnevad ilmselgelt aastate pärast, kui juba on suur kahju tehtud ettevõtetele ja nad on sunnitud oma tegevuse kokku tõmbama ja ka ära lõpetama. Kui nüüd esimese lugemise ajal suurelt kindlalt väideti, et kliimakindla majanduse seadusega asjad paranevad ja sellest tulenevalt lähevad konkreetsemaks põlevkivi kaevandamise eesmärgid ja need võimalused, siis on vahepeal tulnud ka uued Euroopa Liidu eesmärgid aastani 2040. Ja aastani 2040 eesmärkideks on Eesti võtnud veel rohkem omale kohustusi, et vähendada CO2 jalajälge.

Nüüd Narva ja Ida-Virumaa korstnate kinnipanekuga me seda maailma ei päästa ja arvan seda, et selle sama uute eesmärkide seadmisega, kui ei ole tehnoloogiat, mis võimaldaks puhast, on ta siis põlevkivi kaevandamine ja selle järeltöötlus, siis selline üks eeldus juba, et me selle maapõueseaduse täiendamisega lõpetame kaevandamislubade menetlemise, on väga suur oht ettevõtluse ja põlevkivi tootmise ja kaevandamise lõpetamiseks Ida-Virumaal, mis on väga tundlik piirkond. Ja piirkonnas toimuvad sotsiaalsed muutused saavad väga kahjustatud ja see tekitab probleeme.

Riigikogu õigus- ja analüüsiosakond on ka selgelt väljendanud, et see võib tekitada vastuolu põhiseadusega, see ettevõtjate õigustatud ootus, just nende uuringute ja keskkonnamõjude hindamisel läbi viidud kulutuste hilisemaks kompenseerimiseks kompensatsioonimehhanismi pole ka välja töötatud. Kõik need eelnevad kulud on jäetud ettevõtjatele. Kulud tehti ära, nüüd öeldakse, et aitab küll, me rohkem ei menetle, saate mingi aja pärast omale kliimaseadusega uued nõuded ja siis võite hakata oma lubasid uuesti menetlema.

Nii et järjekordne näide sellest, et ettevõtlusest ei hoolita, inimeste töökohtadest ei ole huvitatust ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ei saa seda muudatust toetada.”