in

Valitsuskoalitsioon ja peavoolumeedia üritavad kaitsta nn pedofiiliseadust

Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon saatis eile president Alar Karisele kirja palvega jätta välja kuulutamata Riigikogus kolmapäeval vastu võetud lastekaitseseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu 427 SE, millega oluliselt leevendatakse pedofiilia eest karistatud inimeste võimalusi saada tulevikus töötada lasteasutustes.

Kuigi seaduseelnõus on selgesõnaliselt kirjas, et sotsiaalkindlustusametil saab olema õigus tunnistada isikule kehtiva lapsega töötamise keeld kehtetuks ja varasemad keelud kustutatakse karistusregistrist ehk karistusregistris esitatud päringu vastuses ei kajastata enam isiku karistusandmeid osas, mille kohta on sotsiaalkindlustusamet teinud lastega töötamise keelu ümberhindamise otsuse, siis valitsuserakonnad ja peavoolumeedia üritavad seda tõika ümber lükata.

Nimelt levitavad valitsuserakondade liikmed väiteid justkui kolmapäeval vastu võetud seaduseelnõu ei anna pedofiilidele võimalust lastega töötada.

Tegelikult näitavad faktid, et Riigikogus vastu võetud lastekaitseseaduse muudatus lubab siiski karistuse kandnud pedofiilid tööle lasteasutustesse. Kõik, kes väidavad vastupidist, valetavad.

Eile saatis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees erakonna nimel president Alar Karisele kirjaliku palve mitte seda seadust välja kuulutada. Sellest on tootnud ajaleht Postimees “uudise”, kus  rõhutab, et väide nagu pedofiilia eest karistatud inimestel on võimalus saada tulevikus töötada lasteasutustes „ei vasta tõele“.

„Seaduses on sõnasõnalt ja mustvalgelt kirjas lõigud, paragrahvid, mis kõik ütlevad, et just nii külm see tõde on. Kõik, kes on eelnõu läbi töötanud – see muidugi eeldab lugemisoskust -peaksid aru saama, millega on tegemist,“ märkis Martin Helme. „Aga ei, liberaalne leer jätkab selle eitamist.“

EKRE saadik Kert Kingo on toonud probleemsed kohad välja nii Riigikogus oma kõnedes, kirjutanud mitu selleteemalist artiklit ning jaganud seda kõike ka sotsiaalmeedias

„On hämmastav, et ajakirjanik, ilma, et töötaks läbi midagigi seaduseelnõu tekstiga seonduvast, rääkimata seadusest endast, võtab asja lihtsalt kokku sõnadega, et „see ei vasta tõele,““ lausus Helme. „Ei vasta tõele, sest sotsiaalkomisjoni esimees, seaduse läbirammija Madis Timpson ütles nii?!“

Martin Helme: „Pange tähele, eelnõule tehtud muudatusettepanek, et pedofiile oleks võimalik kontrollides tuvastada isikukoodi järgi, sest on juhtumeid, kus need kurjategijad vahetavad oma nime, mistõttu on nende tuvastamine veelgi raskem, ka see hääletati koalitsiooni ühisrinde poolt maha.“

Postimees raiub aga oma: ükski värske ega aegunud karistusega pedofiil lasteasutusse tööle ei pääse. EKRE on aga kindlalt seisukohal, et see eelnõu on vastuolus põhiseaduse paragrahviga 27, kuna nimetatud seadus muudab lapsed kaitsetuks pedofiilide eest.

Eelnõu ettekandja Eero Merilind (Reformierakond) kordas parlamendi ees seda eelnõud tutvustades, et pedofiilidele sellisel juhul, kui karistus on aegunud, lastega töötamisel piiranguid ei ole.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Madis Timpson (Reformierakond) sõnas aga, et temale teadaolevalt seaduseelnõusse taolist apsakat tehtud ei ole, ent siiski see arutelu Riigikogus esimesel korral peatati.

„Seaduseelnõus on selgesõnaliselt must valgel kirjas, et Sotsiaalkindlustusametil saab olema õigus tunnistada isikule kehtiva lapsega töötamise keeld kehtetuks. Varasemad keelud kustutatakse karistusregistrist ehk karistusregistris esitatud päringu vastuses ei kajastata isiku karistusandmeid osas, mille kohta on Sotsiaalkindlustusamet teinud lastega töötamise keelu ümberhindamise otsuse. Seega lubatakse pärast seaduse jõustumist pedofiilidel taas lastega töötada. See on selles eelnõus sõna-sõnalt nii kirjas,“ rõhutas Kert Kingo aga korduvalt.