in

“Euroopalik” rohepööre annab agressiivsele Venemaale palju strateegilisi eeliseid

Olukorras, kus kliimavõitlus on suuresti lääneriikide, eriti aga Euroopa Liidu eralõbu, toetavad sellest tulenevad tegevused väga palju Venemaa (samuti Läänega konkureeriva majandusühenduse BRICS) poliitikat.

Seda on väga selgelt näha meretuuleparkide mõjust kaitsevõimekustele, mille tõstatas Rootsi, kuid mida Eesti valitsus üritab vähetähtsustada. Ükspuha, mida ei sel teemal ka ei räägitaks, on ka Eesti kõrgemad sõjaväelased selle välja öelnud, et tuulepargid takistavad oluliselt vaenlase väljapeilimist – ja see on kaasaegses infotehnoloogilises sõjas ülioluline.

Tuulepargid aga on osa rohepöördest ning kuna Eestis põlevkivienergeetikaga sisuliselt lõpetatakse, kerkib neid kaitsevõimet pärssivaid monstrumeid aina juurde, mis Venemaa kasvavat agressiivsust arvestades on üha kasvav julgeolekuoht. Teine sarnane oht lähtub rohepöördega kaasnevatest kõrgetest energiahindadest, mis nõrgendavad lääneriikide majandust ja seega kaitsevõimekust – kui agressorid panevad kõik võimalused oma eesmärke teenima, peab Lääs kliimakäsulaudadelt näpuga järge ajama, kas see ikka Maale tervislik on.

Bakuus toimunud COP29 tõestas taas, et suur osa maailmast ei võta kliimavõitlust tõsiselt ja nende seas on just agressiivsemad riigid nagu Venemaa, Hiina, Iraan, Põhja-Korea jpt – kui Lääs poob oma majandusi rohepöördega kinni ja nemad mitte, annab see eelise just agressoritele. Nad võivad lubada mida tahes, nafta ja gaas turgutavad sõjamasinat jõudsalt ja kliimavõitlejad ei pane sellele kunagi piiri.

Kogu maailma sõjamasin töötab jätkuvalt fossiilsetel kütustel ja sisepõlemismootoritega, mingeid “puhtaid” alternatiive sõjale ei ole, ja kui Lääs fossiilsed kütused välja tõrjub, jääb nende sõjaline võimsus agressorriikidega võrreldes kehvemaks. On raske minna lääneriikide tsiviilühiskonnas üle “puhtale” kütusele, hoides relvajõudusid endiselt sisepõlemismootoritel, mis sõjatehnika läbivus- ja mobiilsusvajadust arvestades on paratamatu.

Rohepööre annab sõjalise eelise nendele riikidele, kes kliimameetmetest ei hooli ja võtab võimalused kliimahüsteerilistelt maadelt. Kuna sõdu pole ÜRO-l kuidagi õnnestunud ära hoida, siis ammugi ei suudeta sõdu kliimasõbralikuks muuta.

Eestis on kombeks oponente “Kremli käsilasteks” tembeldada. Rohepööre aga töötab ka tembeldamiseta otse Putini sõjamasina heaks, kasvõi meretuuleparkide kaudu, mis takistavad venelaste liikumist täpselt fikseerimast.

Uued Uudised