in

Eesti loobub liiga kergekäeliselt headest suhetest Gruusiaga, sest meil puudub oma välispoliitika

Eesti valitsus jookseb truualamlikult kaasa maailma trendidega ning rikub sellega ära head suhted paljude sõpradega. Nii on lood ka Gruusia puhul, kus oma välispoliitika puudumine võib Eestile valusalt kätte maksta.

Pärast 2008. aastal toimunud Vene-Gruusia sõda rääkis see mägirahvas, et eestlased pole neile lihtsalt sõbrad, vaid on vennad. Nüüd rikuvad Tsahkna-sugused selle vendluse ära, sekkudes riigi siseasjadesse.

Tsahkna ametkond hävitab Eesti diplomaatiat laialdaselt: välisministeerium karjus koheselt kaasa ka Iisraeli peaministri vahistamisemäärusega, mille andis välja ICC. Kuna nüüd kehtestatakse piirangud ka Gruusia võimupoliitikutele, siis varsti ei saa keegi enam Eestisse tulla, sest siin võidakse kes tahes kinni võtta.

Alustuseks uudis BNS-ilt, mis näitab opositsiooni vägivaldsust: “Gruusias suletakse massiliselt ilutulestikutoodete poode, teatas teisipäeval riigi meedia. Piirangud kehtivad kuni riigis vallandunud meeleavalduste lõppemiseni. Seejärel on ilutulestikutoodete müük taas lubatud. Pealinnas Thbilisis parlamendi ees meelt avaldavad inimesed on viimastel päevadel aktiivselt kasutanud ilutulestikutooteid julgeolekutöötajate ja parlamendihoone vastu. Siseministeeriumi väitel on kümned julgeolekutöötajad saanud tõsiseid traumasid ja põletushaavu.”

Teine uudis ütleb, et Gruusia on nördinud sellest, kui lihtsalt Baltimaad temast lahti ütlevad.

Gruusia välisministeerium kutsus teisipäeval välja Balti riikide suursaadikud ning väljendas muret Eesti, Läti ja Leedu otsuse üle kehtestada Gruusia kõrgetele ametnikele sissesõidukeeld, kirjutab Postimees.

Gruusia välisministeerium rõhutas kohtumisel Leedu suursaadikule Darius Vitkauskasele, Eesti suursaadikule Marge Mardisalu-Kaharile ja Läti suursaadikule Lolita Lenkevičale, et sellised sammud ei ole kooskõlas riikidevahelise partnerlusega.

Gruusia välisministeeriumi teatel järgib riik rahvusvahelisi norme ning riigivõimud tegutsevad vastavalt põhiseadusele ja rahvusvahelistele standarditele, et tagada avalik kord ja julgeolek.

Meeleavalduste mahasurumise kohta ütles välisministeeriumi esindaja, et õiguskaitseorganitel on kohustus tagada protestide rahumeelne väljendus ja reageerida seaduserikkumistele.

Välisministeeriumi esindaja sõnul on vastuvõetamatud katsed mõjutada Gruusia riigiasutuste tegevust ja neid tajutakse sekkumisena riigi siseasjadesse.

Samuti kinnitas välisministeeriumi esindaja suursaadikutele, et Gruusia valitsuse otsus võtta Euroopa Liiduga ühinemisläbirääkimiste teema 2028. aastani päevakorrast maha ja mitte võtta vastu ELi toetusi ei tähenda Euroopa integratsiooniprotsessi peatamist.

Ministeeriumi esindaja kinnitas, et Gruusia jätkab põhiseadusega määratletud prioriteetide täitmist ja pöördumatut Euroopa integratsiooniprotsessi, mille aluseks on assotsiatsioonileping.

Gruusia välisministeeriumi esindaja avaldas lootust, et riikidevaheline koostöö naaseb traditsiooniliselt sõbralike suhete juurde ja see põhineb vastastikusel austusel.

Siia juurde sobib veel üks uudis Aafrikast, mis räägib trendist valimiskaotust mitte tunnistada.

AFP-BNS – Namiibia presidendivalimiste võitjaks kuulutati teisipäeval valitseva Edela-Aafrika Rahvaorganisatsiooni (SWAPO) kandidaat asepresident Netumbo Nandi-Ndaitwah, opositsioon on lubanud tulemusi mitte tunnustada.

Valimiskomisjoni teatel kogus Nandi-Ndaitwah üle 57 protsendi häältest, peamise opositsioonierakonna Sõltumatud Patrioodid Muutuse Eest (IPC) kandidaati Panduleni Itulat toetas 25,5 protsenti hääletanutest.