in

Rain Epler: ilmselt hakkab Euroopa oma rohepoliitikat tagasi keerama

Riigikogu opositsioonierakondadesse kuuluvad poliitikud on skeptilised valitsuse plaani suhtes nõustuda Euroopa Liidu kliimaeesmärgi ettepanekuga. Opositsioonipoliitikute sõnul puudub ettepanekul piisav mõjuanalüüs.

Valitsus kinnitas Eesti seisukohad EL-i eesmärgi ettepanekuks vähendada 2040. aastaks CO2 heidet 1990. aastaga võrreldes 90 protsenti, tingimusel, et lubaduse elluviimiseks on olemas ka vajalik tehnoloogia.

Nii Euroopa Liidu asjade komisjoni kui ka keskkonnakomisjoni (ELAK) kuuluv Rain Epler (EKRE) seadis kahtluse alla, et Euroopa senise rohepoliitikaga jätkab.

“Minu ennustus on, et hiljemalt järgmise aasta esimeses pooles hakatakse neid eesmärke tagasi keerama. Kui tõepoolest ei ole meid juhtimas inimesed, kes päriselt on otsustanud Euroopa majanduslikus mõttes paariaks muuta,” lausus Epler.

Epler märkis, et USA-s hakkavad rohepoliitikas muutused toimuma ning et Hiina ei kavatsegi rohepöördesse panustada. “Hiina on väga otse välja öelnud, et nad kuni 2060. aastani kasvatavad jalajälge, selleks et majanduslikult paremasse positsiooni jõuda,” ütles ta.

Epler tõdes, et Eesti kursi määrab Euroopa.

“Eesti on nii väike, et kui me teise suuna valiks, siis see oleks hea, aga kuna meid ümbritsev Euroopa kurssi ei muuda, siis meil on raske selle eristumisega ennast kuidagi eriti palju paremasse situatsiooni saada. Ma siiski arvan, et igaüks peaks tegema asju oma huvidest lähtuvalt,” ütles Epler.

Eesti valitsuse otsuse suhtes nõustuda kliimaeesmärgiga, kui selleks vajalikud tingimused on täidetud, on Epler skeptiline.

“Kui Eesti seal mingi väikese lisatingimuse paneb, siis lõpuks tullakse tagasi ja see lisatingimus on ära kadunud, aga nõusolek on jäänud,” lausus Epler. “Teine asi on see tehnoutopismiga tegelemine. Need rohepöördest agaralt rääkivad poliitikud meil ja mujalgi ju alati ütlevad, et “teeme ära, jah, me teame küll, et tehnoloogiat ei ole, küll tuleb”.

Kuigi Euroopa Liidu asjade komisjonil (ELAK) on õigus valitsuse seisukohta muuta, siis Epleri sõnul pole see tõenäoline. “Niimoodi jõuliselt valitsuse seisukohti ikkagi ELAK muutma ei kipu, sellepärast et koalitsioon on ju otsustanud, et meil on mingid seisukohad ja siis need ka ELAK-is ära koputatakse,” lausus ta.

 

Allikas: ERR