in

Tsahkna seiklused välismaal jätkuvad: suunamudija asemel abikaasa, jamad ikka järel

Midagi ka ei õpita. Kas nad on tohmanid? Ei, tegelikult ollakse lihtsalt ülbed. Alles see oli, kui reformierakondlasest riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi vedas hiinlaste raha eest oma naise kaasa puna-Hiinasse, kus see osales ka kõikidel tähtsatel ja vähemtähtsatel ajupesukohtumistel, siis nüüd viis välisminister Margus Tsahkna (Eesti 200) oma abikaasa ÜRO-s lausa delegatsioonide laua taha.

Tsahkna on küll tuntud laulumees, kes soleeris ka piduliselt Gruusias rahvarahutustel püüne peale ronides ning eelmise välisvisiidiga tekkis tal jama maksumaksja poolt kinni taotud suunamudija kaasa tarimisega, siis nüüd ei pidanud ta paljuks abikaasat peaassamblee tuppa lasta. Eestlaste välisministri käitumine pani diplomaadid ja riigitegelased New Yorgis küll kulmu kergitama, sest tegu pole ometi äsja vabaks saanud ja esimest korda peenemasse seltskonda lastud riigi esindaja. Kaugeltki pole ta Lennart Meri, kes võib USA presidendi gloobuse ära rikkuda.

Aga eks väike Ida-Euroopa riigike peab nüüd jälle mõnda aega naerualune olema, kuigi häbi nagunii ei tunta.

Meedial igatahes on ainest, mida arutada. Nii kirjutabki ajaleht: „Kuna ÜRO peaassamblee saalis istus välisminister Margus Tsahkna juures tema abikaasa Anna-Greta Tsahkna, nentis endine ÜRO Eesti esinduse poliitikadiplomaat Karin Kaup Lapõnin, et mõni diplomaat võis seetõttu oma kohast ilma jääda.“

„Need inimesed, kes on kõnesid ja kohtumisi ette valmistunud, et president ja muud inimesed saaksid diplomaatiat teha, kas siis suursaadiku abi või tavadiplomaadid, võiksid ise saada seal saalis olla, kuna neil on tehtud suur töö. Selle asemel nad peavad vaatama internetist,“ sõnas Lapõnin, olles ise olnud kunagi see, kes sääraseid kohtumisi ette valmistas. „Seal peaksid istuma diplomaadid, mitte abikaasad,“ rõhutas ta.

Lapõnini sõnul peaks välisministri vasakul käel istuma välisministrile järgmiselt tähtis inimene ehk suursaadik ja seejärel tähtsuselt järgmine diplomaat.

Välisministeeriumi pressiesindaja Bretty Sarapuu sõnul jäid aga kohad lihtsalt presidendi ja suursaadiku riigikõne pidamise ajaks vabaks.

See pole ju ainus seletamisvajadus välisministeeriumil, ka hääletamise otsuses on minister tule all.