in

Üleskutse: peatagem riigisekretäri ametikoha politiseerimine

„Kutsun kõiki toetama kollektiivset pöördumist, millega tehakse riigikogule ettepanek lükata tagasi plaan politiseerida riigisekretäri ametikoht. Riigisekretär peab jääma poliitiliselt neutraalseks ametnikuks, kes omab juriidilist kõrgharidust,“ kirjutab kodanik Andres Laiapea.

Valitsuses ringleb eelnõu vabariigi valitsuse seaduse muutmiseks, millega tahetakse kaotada riigisekretärile kehtiv juriidilise kõrghariduse nõu. Meedias avaldatu kohaselt on see muudatus mõeldud selleks, et peaminister saaks nimetada riigisekretäriks ühe oma poliitilise liitlase.

„Minu hinnangul ei oleks selle ametikoha politiseerimine kuidagi kooskõlas meie põhiseaduse mõtte ja hea avaliku halduse tavadega. Riigisekretärile kehtestatud haridusnõue on põhjendatud, sest riigisekretär peab kinnitama oma allkirjaga valitsuse õigusaktide juriidilist usaldusväärsust,“ ütles Laiapea.

Riigisekretäri üheks ülesandeks on juhtida ka tippjuhtide valikukomisjoni, mis viib läbi konkursse ministeeriumide kantslerite ja asekantslerite, riigikantselei direktori, ametite ja inspektsioonide peadirektorite ning muude valitsusasutuste tippjuhtide ametikohtadele. Ametnikkonna politiseerimise vältimiseks on vajalik, et seda komisjoni juhiks poliitiliselt neutraalne spetsialist, mitte tihedalt ühe poliitilise jõuga seotud isik.

Eeltoodust tulenevalt on algatatud veebikeskkonnas rahvaalgatus.ee allkirjade kogumise kollektiivsele pöördumisele, millega tehakse riigikogule ettepanek kavandatav muudatus tagasi lükata. Pöördumine saadetakse riigikogule, kui see kogub vähemalt 1000 toetusallkirja. Allkirja saab anda iga vähemalt 16-aastane Eesti alaline elanik digitaalselt juba nimetatud veebikeskkonnas.

Laiapea: „Kavandatud muudatuse toetajate jutt sellest, et Soomes on riigisekretäri ametikoht poliitiline ja ilma haridusnõudeta, on eksitav. Riigisekretär (valtiosihteeri) on seal küll tõesti koos peaministriga vahetuv poliitiline tegelane, kuid tema roll sarnaneb pigem meie peaministri büroo juhataja omale. Ülesannete poolest on seal Eesti riigisekretäri vasteks hoopis alaline alamriigisekretär (alivaltiosihteeri), kes on poliitiliselt neutraalne ametnik ja kellele on seadusega kehtestatud juriidilise kõrghariduse nõue.“

Ta lisas, et kui valitsus ei näe ette läbimõeldud ja toimivat lahendust, mis tagaks seni riigisekretäri juriidilisest haridusest sõltuvate ülesannete täitmise, tuleb sellise haridusnõude kaotamine tingimusteta tagasi lükata.