80 aastat tagasi Raudristi Rüütliristiga tunnustatud Paul Maitla tütar Kai Brauer, kes jäi viimati Grenaderimäel Sinimägede lahingute mälestusüritusel ette politseile Eesti Leegioni Sõprade Klubi särgiga, andis pikema intervjuu Maalehele.
„Kui me ei julge austada Eesti eest verd valanute mälestust, pole siin varsti kedagi kodumaa eest sõtta minemas,“ ütleb ta.
Loost tuleb muu hulgas välja, et Kanada eestlased eemaldasid Simon Wiesenthali Keskuse Sõprade nõudmisel Ontario lähedal Seedrioru suvelaagrisse püstitatud nn mõõkade monumendilt nelja seal olnud Raudristi Rüütliristi välja teeninud eestlase nimed. Põhjuseks tõi organisatsioon Harald Riipalu, Alfons Rebase, Harald Nugiseksi ja Paul Maitla väidetava seotuse holokaustile kaasa aitamisega, kuigi mingeid tõendeid selle kohta ei ole.
„Need mehed, minu isa Paul Maitla kaasa arvatud, liitusid sakslastega soovist kaitsta oma kodumaad, mitte ideoloogilistel põhjustel,“ ütles Brauer, keda pani Kanada eestlaste selline allaheitlikkus väga üllatuma, sest Sinimägede rinne andis väga paljudele lisaaega, et kodumaalt põgeneda, ja siis juba võimaluse korraldada hiljem piiri taga rahvuslikke laulupidusid.
„Alles hoidsid Eesti siiski siinsed eestlased. Ehk meie, kes me sellesse põrgusse jäime, ja mitte need, kes sinna marjamaale läksid,“ lisab ta.
Paul Maitla (27.03.1913 – 10.05.1945) oli Eesti ohvitser, kes 1941. aastal Punaarmee juurest koos kaaslastega põgenes ja end sakslastele vangi andis. Järgmisel aastal astus Maitla formeeritavasse Eesti Leegioni.
Maitla arreteeriti 1945. aasta 9. mail. Järgmisel päeval hukkasid Tšehhi kommunistid tema ja veel neli sõdurit Nymburki linna lähedal.
Kai Brauer kirjeldab: „Raudristi Rüütliristi pälvis Paul Maitla Sinimägede lahingutes Grenaderimäe tagasivallutamise eest. Operatsioon viidi läbi julgelt, isikliku eeskujuga innustades ja tugevas vähemuses. Hõredaks jäänud pataljonile tulid Maitla kutsel appi ka mehed, kes viibisid sidumispunktis. Liiguti pideva kahuritule all, peal tiirutamas nõukogude lennukid. Mõned sakslased hakkasid taganema, ühel sai Maitla rinnust kinni ja sakutas ta mõistusele. Grenaderimägi võideti tagasi ägedas lähivõitluses.
Siiani liigub legend, et kui tal paluti juba Tšehhis olles see kaelast ära võtta, vastanud Paul Maitla: „Kui mul kõlbas sellega võidelda, kõlbab ka surra.““
Vaata lisaks:
VIDEO I Intsident Sinimägedes: politsei pidas Eesti Leegioni Sõprade Klubi sümboolikat põhjendamatult keelatuks
Allikas:
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/120312720/sinimagede-kangelase-paul-maitla-tutar-kui-nii-jatkame-ei-lahe-meie-mehed-enam-eesti-eest-voitlema